Zanzibar Zorlu Kum Midyeli Linguine

Zanzibar Zorlu Kum Midyeli Linguine

Zanzibar Zorlu rekabetin çok yüksek olduğu bir coğrafyada yer alan bir lokanta sevgili dostlar.

Zorlu AVM’nin içinde hepinizin gayet iyi bildiği gibi, pek çok restoran hizmet veriyor. Tarz olarak birbirine benzeyen bu işletmelerin rekabeti üst seviyede, zira aşağı yukarı benzer mutfakların ürünlerini sunuyorlar hemen hepsi.

Bendeniz de burada hizmet veren lokantaların hepsini ziyaret ettim bugüne dek. Bazılarını yazdım, bazılarına ise sıra gelmedi. Bu hengamede bir gün farkına vardım ki, aslında uzun zaman önce ziyaret etmem gereken köklü işletmelerden birisini, Zanzibar Cafe‘yi henüz değerlendirme fırsatını yakalayamamışım. Hemen soluğu orada alıverdim.

Zanzibar’ı bir zamanlar Nişantaşı’nda açtığı lokantadan, ya da Anadolu yakasındaki yerinden tanıyoruz aslında. Zorlu’da açtıkları yer ise bir Akdeniz mutfağı seçkisi diyebileceğim yemekleri ile bir süredir sevenlerine hizmet veriyor.

Mekanın en önemli özelliklerinden birisi, sıcak yaz günlerinde bile belirli bir esintiyi yakalayıp ziyaretçilerini serin tutabilecek bir açık alana sahip olması. Kapalı bölümleri de gayet büyük ve akşamları burada önemli performanslar olduğunu ilave edelim. Yemek ve müziğin bir arada yürüdüğü bir düzen söz konusu.

Menüleri hakkında fikir verebileceğini düşündüğüm birçok yemeği deneyimledim ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Yaz aylarında insana büyük mutluluk veren bir Gazpacho ile yaptım açılışı. Soğuk içilen çorbaların insana kendini çok hissettirdiğini bilen bir kişi olarak, bu yemeğin menüde bulunduğunu öğrenir öğrenmez sipariş ettim. Tadını pek sevdim. Domatesin lezzetini damağımda evirir çevirirken, bu milletin ayran aşına mahkum olmasının ne kadar üzücü bir şey olduğunu düşündüm. Keşke daha fazla yerde verseler bu çorbadan.

Zanzibar Zorlu Gazpacho

Zanzibar Zorlu Gazpacho

Sonra sıra Somon Tartar‘a geliverdi. Avokado yatağında servis edilen bu güzelliği tam da yaz günlerine yaraşır bir zarafet ve hafiflikte buldum. Bendeniz menüde tartar buldum mu genelde affetmediğim için, kentimizdeki tartarları karşılaştırabilecek birikime sahip olduğuma inanıyorum. Bir zamanlar Beymen Brasserie’de yediğim somon tartar ile birlikte, buradaki en iyilerdendi açıkçası.

Zanzibar Zorlu Somon Tartar

Zanzibar Zorlu Somon Tartar

Salata faslına geldiğimiz zaman, Avokado ve Izgara Karidesli Salata sipariş ettim. Karidesin sade lezzeti, avokadonun zarif çoşkusu ve salatanın taşıyıcı etkisi mükemmel bir armoni oluşturmuştu açıkçası.

Zanzibar Zorlu Avokado Ve Izgara Karidesli Salata

Zanzibar Zorlu Avokado Ve Izgara Karidesli Salata

Mekanın imza salatalarından birisi olan Zanzibar Usulü Ilık Keçi Peynirli ve Cevizli Salata da bana kalırsa denenmesi gereken nadide bir parça. Özellikle hafif ama lezzetli bir salata yiyerek kalkmak isteyenler için ideal bir seçim olacağını düşünüyorum.

Ilık Keçi Peynirli ve Cevizli Salata

Ilık Keçi Peynirli ve Cevizli Salata

Bunların hemen ardından sıra bir İtalyan rüzgarı estirmeye gelmişti sevgili dostlar. Seçkimi pizza, pasta ve scrocchiarella’dan birer tane favori yemek seçerek oluşturdum diyebilirim.

Pizzalar içinden, Pizza Al Prosciutto e Funghi (İtalyan japmbonu, mantar, mozarella, domates sos), pastalardan Kum Midyeli Linguine, scrocchiarella’lar arasından da Bresaolalı Scrocchiarella seçtim.

Pizza odun fırınından gelmiyor olmasına karşın, kaliteli malzeme ve özenli bir pişirme ile en azından o hissi yaratmıştı. Tavsiye ederim kesinlikle.

Zanzibar Zorlu Pizza

Zanzibar Zorlu Pizza

Vongoleli Linguine ise çok nefisti bana kalırsa. görüntüsünden de anlayabileceğiniz üzere, olması gerektiği gibi Al Dente pişirilmiş makarnanın keyfine vardım yerken.

Zanzibar Zorlu Kum Midyeli Linguine

Zanzibar Zorlu Kum Midyeli Linguine

Scrocchiarella ise, mekanın kıtır integral hamurdan yaptığı bir spesiyalitesi olarak karşıma çıktı. Pizza ile sandviç arasında duran harika bir lezzetti diyebilirim. Ben bresaolalı olandan mideye indirdim.

Zanzibar Zorlu Scrocchiarella

Zanzibar Zorlu Scrocchiarella

Ana yemeklerden ise Dana Paillard sipariş ettim. Limon soslu ızgara bonfile diyebileceğim bu yemeğin roka, kapari, kırmızı soğan turşusu ile servis edildiğini ayrıca vurgulayalım.

Normal bir günde, Gazpacho’mu mideye indirdikten sonra bu eti yiyeceğimi ve son derece hafif ve midevi seçimler yaparak keyfime bakabileceğimi düşündüm tadarken. Gerçekten hafif, inanılmaz lezzetli bir seçimdi.

Dana Paillard

Dana Paillard

Tatlı faslında ise Profiterol  ve sıcak elmalı Tarte Tatin denedim. Özellikle profiterol gayet hafif ve keyifliydi. İçinde dondurma bulunması çok hoşuma gitti.

Zanzibar Zorlu Profiterol

Zanzibar Zorlu Profiterol

Yediklerimin hemen hepsinin belirli bir çizginin üzerinde, özenle seçilmiş, deneyimle tasarlanmış olduğunu ve damağımda hoşluk yaratan Akdeniz esintileri taşıdığını belirtmem gerekiyor.

Zanzibar Zorlu, bana kalırsa hem öğle hem de akşam yemekleri için ideal bir lokanta. Denemenizi tavsiye ederim.

Zanzibar Zorlu
Zorlu Center AVM, Köprü Katı, Levazım Mahallesi,
Barbaros Bulvarı Kavşağı, Koru Sokak, No 2, Beşiktaş, İstanbul

Cafe Zanzibar Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This