Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu

40 Shares
40
0
0

Bazı mekanları bana sundukları inanılmaz yemeklerle anımsayıp, “toplam deneyim”i bir kenara itiveririm. Bunun başlıca sebebi, belleğimin dehlizleri arasında birbirleriyle savaşan anıların bazılarının daha renkli olması, bazılarının ise -güzel de olsalar- biraz geri planda kalmasıdır. Yola çıkış sloganım “Mekan Yazmak” olmasına karşın, nadiren de olsa yemeklere takılır, onların bende yarattığı inanılmaz ruh halini yazmaktan öteye gidemem.

Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu ,  en son ziyaretimde bana öyle bir uykuluk sundu ki, yazıya başlarken o muhteşem manzarasına bir güzelleme yapma şansım olmadı. İstanbul’un Sütlüce semti ile yapışık ikizler durumunda olan bu güzide sakatat ürünü, birden Gümüşsuyu semtinde böylesi bir edayla karşıma çıkınca ben de kendimi tutamadım. Mekanın sahipleri ya da müşterileri bu yazımı okuduklarında “Deli mi bu adam?” diyeceklerdir, ama ben o uykuluğa -Julia Roberts misali- aşık oldum.

Şimdi Sadrazam Mahmut diyeceksiniz, bir yığın yorum yapacaksınız, ama ben burayı ziyaret edip uykuluk yemezseniz eksik kalacağınızı düşünüyorum. Memlekette kuzusu makbul bu yemeğin rafine sofralardan uzak olduğunu, lakin Avrupa’ya yol aldığınızda, işin erbabı şeflerin sevgilisi bir yemek kategorisine yükseldiğini de eklemem lazım. Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu‘nda mangalın o güzelim kokusunu almış, dizi dizi tabağa kendini bırakmış, ağzımda lokum misali eriyen o harikulade uykuluğu Boğaz manzarasına baka baka yedim ve tadı o denli damağımda kaldı ki, şu satırları yazarken bile midem gökgürültüsü misali gurulduyor. Masaya ciğerle kolkola gelmiş olsa da, bir daha gidersem tek başına sipariş edeceğim kendisinden. “Ciğer nasıldı peki?” derseniz, bence gayet iyiydi, ama esas oğlanla birlikte tabağa konulunca biraz geri planda kalmıştı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Şimdi sakinleştiğime göre, rahat rahat yazayım. Komşusu, pek sevgili Chef Mezze ‘den bir miktar aşağıda kalsa da, Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu ‘nun insanı kendine aşık eden bir manzarası var. Mekan ilk olarak Amsterdam’da, sonra İstanbul Karaköy’de, ardından burada ve en nihayet Viyana’da açılmış. Her cümlenin içinde mekanın adını telaffuz ederken, ardına bir de Gümüşsuyu eklememin sebebi budur.

AO, Gümüşsuyu1

İnce uzun, rahat oturulan bir salon ve Boğaz ile teklifsizce öpüşen bir terasa sahip Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu. Akşamüstü serinliğinde, güneş henüz batmadan, hem şehri kucaklayıp, hem de onun kargaşasından koparak burada oturup keyfinize bakabilirsiniz.

Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu. (1)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Önden kendinizi girişlere boğmayın diye bir öneride bulunayım hemen. Menü geniş, gayet dolu ve tatminkar, ama bana kalırsa bir çiğköfte, semsek, bardak altı ve ezme salata sipariş edip hafiften demlenin. Esas keyfi masayı et ve kebaplarla donattığınız zaman yaşayacağınızı garanti edebilirim. Çiğköfte için bir not: Herkes beğenmeyebilir, ama tam benim dişime göreydi. Orta ıslaklıkta (bazen sıksanız suyu çıkıyor), acısı kararında ve bayıltmayan, damağa saldırmayan ama mutlu eden bir yemekti. Ben tam da bu şekilde seviyorum.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu girizgah meselelerini ardınızda bıraktıktan sonra, Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu’nda gönül rahatlığıyla şaşlık, Ali Kebap ve Kuzu Şiş sipariş edebilirsiniz. Benden söylemesi zırh ile elde günlük çekilmiş kuzu, dana karışık az yağlı Ali Kebap gayet lezzetli. Yine yer yer alıştığımız kebap kıvamından bir miktar köfteye kaydığını vurgulasak yeridir. Özel sosunda dinlendirilmiş dana kontrfile ve soğan dilimleri ile hazırlanan şaşlık ise, bana kalırsa masada bulunması gereken başka bir yemek.

Ama büyün bunların üzerinde çıkan muhteşem bir kuzu şiş yemek isterseniz, Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu sizin için en doğru yer olacaktır. Kleopatra misali süt banyosu yapmış, ağızda muhteşem bir ritüelle ağır ağır dağılan kuzu şiş, bence uykulukla birlikte mekanın başyapıtları arasında.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kapanışı katmer ile yaptığım bu serüveni çok hoş bir deneyim olarak hafızama kaydettim sevgili dostlar. “Ulaşılabilir” fiyat politikası güden Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu , bence manzarası, atmosferi ve yemekleri ile hem öğle, hem de akşam yemeklerinde sizi mutlu edecektir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Beyoğlu çevresinin sıkıntı çektiği bir dönemde bu bölgede açılan kaliteli mekanların artması dileğiyle.

Ali Ocakbaşı Gümüşsuyu

İnönü CaddesiNo:22/1
Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul

Ali Ocakbaşı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

40 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like