Paris Brest

Paris Brest

Geçenlerde Kadıköy’deki Basta Street Food Bar‘da yerken bu güzelim tatlının ayrıntılarını paylaşmak geldi aklıma. Üzerinden biraz zaman geçti, araya işler güçler girdi ve ben nihayet bilgisayarımın başına oturup bilgileri alt alta sıralama fırsatını yakaladım.

Öncelikle uzatmadan söyleyelim, “Basta’da Paris-Brest yemek doğru bir seçim mi?” diye merak ettiğinizi biliyorum. Bana kalırsa milletin öve öve bitiremediği sütlaçtan çok daha lezzetli bir tatlı. (Yine yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için söylüyorum, sütlaç severim, sadece Basta’dakini değil…)

Paris Brest

Paris Brest

Paris-Brest’in öyküsü ilginç sevgili dostlar. Adını bir bisiklet yarışından alıyor bu tatlı. Bu yarış 1891 senesinden beri organize ediliyor ve Paris’ten başlayıp Brest şehrine, oradan da tekrar Paris’e geliyor.

1200 kilometre süren bu yarışın bir noktasında, 1910 senesinde Louis Durant isimli, pastane sahibi bir zat, yarışa katılanlara sunmak üzere bir tatlı icat ediyor. Aslında bildiğimiz ekler‘in farklı bir formatta hazırlanmış hali diye yorumlayabileceğimiz bu tatlının, bisiklet yarışına nazire yaparcasına tekerlek şeklinde olduğunu görüyoruz.

Neticede Paris-Brest ismini alan bu tatlı büyük ilgi görüyor ve günümüzde de bir klasik olarak birçok yerde servis ediliyor. Ve bendeniz de öyküsü olan her yemeği sevdiğim gibi kendisini pek seviyorum.

Paris Brest

Paris Brest

Tekerlek şeklinde olan eklerin içinde Pralin dolgusu olan Basta versiyonu bana kalırsa bir harika. Pralin nedir diye merak edenleriniz varsa şu bilgiyi de paylaşmak isterim:

Pralin, toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan , karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Unutmadan, bunun üzerine pudra şekeri ve ince kıyılmış badem ya da fındık de ilave edip harika bir bileşke yaratabiliyorsunuz Paris-Brest meselesinde. Ben de aynen bu şekilde seviyorum bu güzelliği.

Afiyet olsun!

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This