Paris-Brest Nedir? Paris-Brest Tarihçesi

42 Shares
42
0
0
Paris Brest
Paris Brest

Geçenlerde Kadıköy’deki Basta Street Food Bar‘da yerken bu güzelim tatlının ayrıntılarını paylaşmak geldi aklıma. Üzerinden biraz zaman geçti, araya işler güçler girdi ve ben nihayet bilgisayarımın başına oturup bilgileri alt alta sıralama fırsatını yakaladım.

Öncelikle uzatmadan söyleyelim, “Basta’da Paris-Brest yemek doğru bir seçim mi?” diye merak ettiğinizi biliyorum. Bana kalırsa milletin öve öve bitiremediği sütlaçtan çok daha lezzetli bir tatlı. (Yine yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için söylüyorum, sütlaç severim, sadece Basta’dakini değil…)

Paris Brest
Paris Brest

Paris-Brest’in öyküsü ilginç sevgili dostlar. Adını bir bisiklet yarışından alıyor bu tatlı. Bu yarış 1891 senesinden beri organize ediliyor ve Paris’ten başlayıp Brest şehrine, oradan da tekrar Paris’e geliyor.

1200 kilometre süren bu yarışın bir noktasında, 1910 senesinde Louis Durant isimli, pastane sahibi bir zat, yarışa katılanlara sunmak üzere bir tatlı icat ediyor. Aslında bildiğimiz ekler‘in farklı bir formatta hazırlanmış hali diye yorumlayabileceğimiz bu tatlının, bisiklet yarışına nazire yaparcasına tekerlek şeklinde olduğunu görüyoruz.

Neticede Paris-Brest ismini alan bu tatlı büyük ilgi görüyor ve günümüzde de bir klasik olarak birçok yerde servis ediliyor. Ve bendeniz de öyküsü olan her yemeği sevdiğim gibi kendisini pek seviyorum.

Paris Brest
Paris Brest

Tekerlek şeklinde olan eklerin içinde Pralin dolgusu olan Basta versiyonu bana kalırsa bir harika. Pralin nedir diye merak edenleriniz varsa şu bilgiyi de paylaşmak isterim:

Pralin, toplam ürün ağırlığının en az % 25 i bitter çikolata, sütlü çikolata, bol sütlü çikolata, beyaz çikolataların kombinasyonundan , karışımından veya herhangi birinden ya da dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

Unutmadan, bunun üzerine pudra şekeri ve ince kıyılmış badem ya da fındık de ilave edip harika bir bileşke yaratabiliyorsunuz Paris-Brest meselesinde. Ben de aynen bu şekilde seviyorum bu güzelliği.

Afiyet olsun!

 

42 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Pöç Nedir

Pöç Nedir? Pöç Nasıl Yapılır? Pöç Nerede Yenir?

"Pöç Nedir?" Hiç şüphesiz, pek çok kişinin merak ettiği, fakat hayatın koşuşturması sırasında cevap bulamadığı bir soru. Birçok kişi pöçün bir yemek olduğunu biliyor, ama bilgi dağarcığı daha öteye gitmiyor. Bazıları bir et çeşidi olduğundan haberdar, lakin bu güzelliğin makbul olanı hangi hayvandan gelir, kesinlikle fikirleri yok.
Kup Griye

Kup Griye Nedir Nasıl Yapılır Nerede Yenir

Kup Griye, 1954 senesinde, Baylan Pastanesi'nin kurucusu Filip Lenas'ın büyük oğlu olan Harry Lenas'ın icat etmiş olduğu müthiş bir tatlıdır. Orijinal yazılışı "Coupe Grillée" olan bu nefis tatlı, içinde yakılmış şeker bulunması ve dönemin modasına uygun olarak kadehte servis edilmesine bağlı olarak bu ismi almıştır. (coupe = kadeh /grillée = yanmış)
Katsu Sando

Katsu Sando Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Yenir?

Katsu Sando nedir diye merak eden dostlarımız için bir yazı hazırladık. Bu yazıda Katsu Sando'nun tarihçesi, içindeki malzemeler, tarifi ve aynı zamanda Türkiye'de nerede yenebileceğine dair detaylı bilgi mevcut. Son dönemin gözde yemeği hakkında bilgi edinmek için mutlaka okuyunuz!
Cecivhe

Ceviche Nedir? Ceviche Nasıl Yapılır?

Ceviche, Peru'nun ulusal yemeği olarak gönüllerimizde taht kurmuş, kimilerine göre 2000 sene öncesinde bile Güney Amerika'da kullanılan, bazılarına göre ise İspanyollar tarafından bu kıtaya götürülmüş bir balık pişirme tekniği. Her ihtimalde, lezzeti her yediğimizde başımızı döndürmeye yetiyor.