1924 Rejans Restaurant

163 Shares
162
0
1

TOKİSTANBUL

Bugün eski İstanbul’dan pek bir şey kalmadı elimizde. “Nerede Direklerarası’ndaki o eski Ramazanlar?” gibisinden bir şeyler geveleyip, huysuz ihtiyarlar gibi konuşmak istemiyorum ama, bu kentin pek de geçmişle bağı yok bana kalırsa. Bu görgüsüz, iletişimsiz, tahammülsüz, saygısız, içten içe yanan ve bitik toplumun en güzel temsilcisi de artık “TOKİSTANBUL” diyebileceğimiz kanadı kırık ucube.

Bu ucubenin içinde, en ufak bir güzellik, geçmişten kopmamış bir bağ ya da yüzümüzü güldürebilecek bir kırıntı gördüğümüz anda, hemen sizlerle paylaşıyoruz. “Memlekette güzel şeyler de oluyor!” türünden bir haber bülteni klişesine gömülüp üzerine iki lakırdı ediyoruz. Kentsel dönüşüm denen girdabın, aslında kültürel tükeniş anlamına da geldiğini anlayabilenlere gelsin bu yazı o zaman.

DÖRT BİR YANDA YANKILANSIN: REJANS GERİ DÖNDÜ!

Dedem de orada yedi, babam da, ben de… İçimde bir ümit var artık. Çocuklarım da orada yiyebilecek diye. Anılarımı süsleyen efsane mekan Rejans, bildiğimiz yerinde, hatırladığımız görüntüsünde ve geçmişini aratmayacak bir menüyle yeniden açıldı. İsim problemlerinden ötürü 1924 Rejans Restaurant adıyla açıldığını ekleyelim burada.

Aslında kuruluşu 1924 değil mekanın. Bilen biliyor. Rus ihtilalinden sonra İstanbul’da arz-ı endam eyleyen Rusların açtığı pek çok mekandan birisi olan Turkuaz varmış o senelerde burada. Yerine 1932’de Rejans açılmış. 2011’de mal sahibiyle yaşanan problemlerden ötürü kapanana kadar da varlığını sürdürmüş.

Yeri İstiklal Caddesi üzerindeki Olivya Geçidi’nde eskisi gibi. Masaları, sandalyeleri, müziğin çaldığı yer, asma kat, müdavimlerinin isimlerinin yazdığı duvardaki plaketler, Atatürk’ün masası, tıpkı eski günlerdeki gibi. Atmosfer harika. Eskisinden biraz daha farklı ve renkli bir barı var arkada.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MİKE NORMAN

360‘ın yaratıcılarından Güney Afrikalı Mike Norman bir süredir ihtirasla bu projenin peşinden koşmuş, çalışmış, didinmiş ve ortaya harika bir çalışma çıkarmış. Bu muhteşem çabasından ötürü eli öpülmesi gereken bu adamı tebrik etmekten başka yapacak bir şey yok.

Kafasında bazı soruların dönüp dolaştığını, hem geleneksel, hem de modern yemekleri nasıl kaynaştıracağını, mekanı geçmişinden koparmadan bugün ile nasıl öpüştüreceğini çok düşünmüş Mike Norman ve çok güzel bir karışım yaratmış.

Mike Norman, 360’taki özenli çalışmasının üzerine daha da koymuş ve ortaya 1924 Rejans Restaurant çıkmış. Üstelik de 360’a gelen müşteri kitlesinden çok daha “kenter”, sonradan görme olmayan, eski Rejans’ın tatlarını bilen bir topluluğa hizmet veriyor.

ESKİ-YENİ FARKI

Öncelikle belirteyim, eskinin tatlarına ulaşmak isteyenler, burada aradıklarını bulacaklar kesinlikle. Tarama, Rus Salatası, Krep Somon Havyarı, Füme Mersin Balığı, Borç Çorbası, Dana Stogonoff, Tavuk Kievsky, Ev Yapımı Turşu, Pelmeni, Limonlu Votka gibi güzellikler mevcut.

Menü zengin; bu saydıklarım dışında pek çok yemek çıkıyor karşınıza. Eski, klasik Rus tatları ile nispeten modernleştirilmiş lezzetler bir araya geliyor. Ayrıca inanılmaz zengin bir kokteyl menüsü oluşturulmuş ve tadına bakanlar bunların bir hayli lezzetli olduğunu belirttiler.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ayrıca, eskiden farklı olarak fine-dining lokantaların dünyada “olmazsa olmazı” tadım menüleri de oluşturulmuş. (3 ve 5 yemeklik laternatifler mevcut)

YEDİKLERİM

Sözün özüne gelince… Harika ekmekler ve enfes tereyağlar deneyimledikten sonra füme somon ve mersin balığı indirdim mideye. Limonlu vokta eşliğinde nefis bir salatalık turşusu yedim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kış sebzeleri, dil, tavuk ve yumurta ile sunulan harika bir Rus Salatası ile devam ettim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Damağımda güller açtıran Krep Somon Havyarı ile kendimden geçtim. Gerçekten harikaydı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nar, labne ve muskat ile sunulan Ispanak Pkhali de bir hayli şaşırttı beni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ispanak ve keçi peynirli Pelmeni (mantı) ile sakinleştim. Bu mutfağın en sevdiğim ürünlerinden birisiydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dana kaburga, pancar, lahana ile sunulan Borç Çorbası geldi sonra.O güne dek içtiklerim içinde en güzellerinden biriydi diyebilirim rahatlıkla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Portakallı Ördek, Dana Strogonoff, Tavuk Kievsky deneyimledim ana yemek faslı gelince. Strogonoff tek kelimeyle bir başyapıttı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tatlılarda favorim Crepe Suzette ve kornette sunulan sorbet oldu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SONUÇ

1924 Rejans Restaurant’a mutlaka gidin. Yer bulmanız kolay olmayacak, bunu önceden söylemeliyim, ama bir akşam mutlaka klasik ile modernin kucaklaştığı bu harika fine-dining mabedini deneyimleyin. Bunu yapın!

1924 Rejans Restaurant
Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435 İstanbul

Rejans Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

163 Shares
3 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Olden 1772

OLDEN 1772 : O İhtişama Bu Yemekler Olmuş Mu?

Olden 1772 'yi beylik sözlerle anlatmak bir hayli zor; "Babil'in Asma Bahçeleri" mi desem, "Roma'nın Son Günleri" mi diye sayıklasam? Bilemiyorum! Öyle bir ortam düşünün ki, içine girdiğinizde kendinizi insanoğlunun başarıları karşısında alabildiğine ufacık hissedeceksiniz. Öyle bir parıltı girdabına kapılacaksınız ki buraya adım attığınızda, bunu inşa eden o yaratıcı beynin kıvrımlarına aynı anda hayranlık, gıpta, kıskançlık, sevgi ve öfke ile bakakalacaksınız.

Mürver Restaurant : İstanbul’un En İyisi

Mürver Restaurant hiç şüphesiz İstanbul'un en keyifli, lezzetli ve başarılı restoranı. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tatlardaki istikrar ve ustalık, her ziyaret edişimde beni şaşırtıyor. Novotel'in tepesindeki bu muhteşem manzaralı mekanı en kısa sürede ziyaret ediniz.
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.