Restaurante Botin – Madrid

25 Shares
25
0
0

Biraz İstanbul dışına çıkalım şimdi; kendimizi azıcık uzaklara, Avrupa’nın öbür ucuna bırakalım.

Başka bir memleketi gezerken, o ülkenin yeme-içme kültürüne dalmanın, benim açımdan birkaç “olmazsa olmazı” var:

  1. Yerel halkın takıldığı yerlere git.
  2. Arka sokakları dolaş ve önünde sıra olan yerleri sorgula.
  3. Yukarıda yazan iki madde ile çelişmekten çekinme ve turistik bazı yerleri de ziyaret et! (Zira bazen şaşırtıcı derecede iyi çıkabiliyorlar)
  4. Mekanları ziyaret ettiğinde fikir edinebilmek için degustasyon-tadım-tasting (artık ne isim veriliyorsa) menülerinin tadına bak!

Anlatacağım lokanta üçüncü maddeye giriyor. Hangi “guide”a baksanız bulursunuz Botin‘i, çünkü Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş bir işletme. 1725 senesinde kurulmuş ve halen orijinal haliyle hizmet veriyor. Yanlış okumadınız! 1725!!!

Beni en çok mutlu eden konulardan birisi de Ernest Hemingway’in Madrid’te en sevdiği lokantanın Botin olmasıydı. Büyük yazarın bir zamanlar takıldığı mekanda yemek yemenin ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.

Tam bir turist cazibe merkezi olsa da, mekanı yönetenler gelen kalabalığı yönetmede son derece başarılılar, öncelikle bunu söyleyelim. Sizi oturtuyorlar eninde sonunda. Ama bendeniz rezervasyonlu gittim. Size de bunu tavsiye ederim.

Restaurante Sobrino de Botin. Madrid 2007

Botin’in yerini bulmak çok kolay: Eski Madrid’in göbeğinde dolanırken es geçmenizin imkansız olduğu Plaza Mayor’u bulun; onun hemen arkasındaki sokaklardan birinde. Beni alt katta, mahzeni andıran kısımda oturttular. Açıkçası bundan çok keyif aldım. Kentin sıcağından koparak serin serin yemeklerin tadına baktım.

Yukarıda yazdığım dördüncü maddeyi uyguladım burada. Menümün girişinde enfes bir Gazpacho karşıladı beni. Otuz dereceyi aşan sıcakta insanı serinleten, genelde domates bazlı olarak, taze sebzelerden hazırlanan bu çorba Andalusia (Endülüs) bölgesinin medar-ı iftiharı bir yemek olarak benim de kalbimde taht kurdu. O güne dek içtiklerimin çok ilerisindeydi. Üzerine biraz kruton ve ekstra domates ilavesiyle tadından yenmez hala geldi.

download (1)

Lokantanın iki favori ana yemeği var sevgili dostlar. Kızarmış Süt Kuzusu ve Kızarmış Süt Domuzu.Türkiye’den gelenlerin ağırlıklı olarak domuz yemekten kaçınacağını düşünerek kuzuyu öneriyorum. Ama domuz ile ilgili sorunu olmayanlar da arzu ederlerse diğerini deneyebilirler. Botin, her iki yemeği de “özel” kategorisinde sunuyor.

download (2)

Bunların üzerine bir de vanilyalı, üzeri çikolata kaplı dondurma sipariş ederseniz, sizden mutlusu olmayacaktır. Gerçekten leziz, insana parmaklarını yediren bir dondurması var Botin’in.

download (3)

Sevgili dostlar, insan nadiren turist gibi davranmaktan çekinmemeli. Botin böyle bir deneyim. Madrid’e yolunuz düşerse kesinlikle tavsiye ederim.

Restaurante Botin
Addres: Calle Cuchilleros, 17, 28005 Madrid, Spain
Tel: +34 913 66 42 17

25 Shares
1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like