TOST MESELESİNE TÜRK YAKLAŞIMI

Öncelikle belirteyim, Türkiye’nin ne kadar batısına giderseniz, tost ve sandviç dünyasının o denli renklendiğini ve çeşitlendiğini görürsünüz. Avrupa ülkelerinde bu mesele bir sanata dönüşür adeta.

Bizim gastronomi alemi burger sevdası ile yanıp tutuşurken, ne yazık ki, tost ya da sandviç konusunda bir arpa boyu yol gidilemiyor. Bana kalırsa bu büyük bir kayıp.

Ülkemizde bir Ayvalık tostu sevdası var. Benim de sevdiğim bu tarza tek itirazım malzemenin abartılı derecede çok olması ve tostları yerken ortaya çıkan güçlükler. Tepeleme doldurulan tostların kökenine indiğimizde ise, İzmirlilerin kumru aşkı ile karşılaşıyoruz.

Sözün özü, bana kalırsa içinden malzemeler taşan Ayvalık tostu, bir şekilde İzmir kumrusunun bir versiyonu gibi değerlendirilebilir.

Bendenizin kişisel zevki ise, az malzemeli olan, ama içindeki herbir ürünün kendi başına özel bir değer taşıdığı, ekmeğinin, peynirinin, salçasının, sucuğunun büyük bir uyumla dans ettiği daha minimalist tostlar. Bunu da, ne yazık ki, memlekette bulmak her zaman kolay olmuyor.

Düzdağ Tost

Düzdağ Tost

SUSURLUK NESİYLE MEŞHURDUR?

Bir dönem o talihsiz olayın gölgelediği bir ünü de olsa, Susurluk ilçemiz aslında ezelden beridir ayranıyla meşhurdur. Bol köpüklü hafif ekşi bu ayranın mükemmel dengesi, benim için de her zaman bir damak festivali haline gelmiştir diyebilirim.

Ayranın yanına tostun eklenmesi biraz da zaman almıştır, ama onun da hatırı sayılır mazisi vardır. Susurluk tostu ile ayranının müthiş bir uyum sağladığı ve ağızda bir araya geldiklerinde insanı mest ettiklerini söylememe gerek yok sanırım. Pek çoğunuz bu ikilinin armonisini kişisel olarak deneyimleme fırsatını yakalamışsınızdır diye düşünüyorum.

Ve fakat, her Susurluk tostu ve tostçusu aynı lezzet ve kalitede değil bana kalırsa. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, artık fabrikaya evrilmiş ve tostu dışında binbir yemek servis eden o devasa “sözde” tostçulardan uzaklaşıp, adam gibi sadece bu işi yapan butik noktalara yönelmek.

Düzdağ Tost

Düzdağ Tost

İşte yazımızın konusu tam da bu tarife uyan Düzdağ Tost olacak. Benim nezdinde, tostuyla meşhur olan Susurluk’un en iyi tostunu yiyebileceğiniz yer burası çünkü.

DÜZDAĞ TOST’U BULMAK

Bir defa hemen belirtelim, Susurluk’u yarıp geçen ana yolun üzerinde değil Düzdağ Tost; aşağı yukarı 100 metre içeri girdiğinizde karşınıza çıkıyor. O yüzden navigasyonlarınızı hazırlayınız buradan geçerken. 20 saniyelik bir sapmayla kendinizi bu güzel mekanın önünde bulacaksınız.

Burası turistleri mutlu etmek için kurulmuş bir dinlenme tesisi değil. (En sevdiğim yanı bu). Mekan aslında bir kıraathane. Bildiğiniz kahve yani. Zaten yörenin  insanı da burada oturmuş çayını kahvesini içiyor bir yandan.

Bu atmosferde yemek beni çok mutlu etti desem yeridir. Ticari kaygıların cirit attığı, modern zaman dükkanları o kadar bıkkınlık vermiş ki, “kendisi kalmayı” başarabilen Düzdağ Tost, bir anda tostlarının lezzetinden ziyade samimiyetiyle benim takdirimi kazandı.

Sözün özü, öyle şaşalı hangar gibi bir mekan beklemeyin dostlar; küçük, içten ve sadece lezzet sunan, gerçek insanların yemek yediği, gerçek bir kahve bekleyin.

MALZEMELERİN DETAYLARI

Düzdağ Tost‘ta olduğu gibi, iyi bir tostun ilk koşulu, tamamen kızmış bir tost makinesine sahip olmak. Yapılacak presleme işi esnasında tam güç çalışıyor olmalı makine.

Düzdağ Tost

Düzdağ Tost

Yağ olarak Sole markasını kullanıyorlar. (Bu marka BİM’de satılıyor) Deneme yanılma yöntemiyle bu yağın en iyi performansı gösterdiğini bulmuşlar. Tereyağın koktuğunu ve tostu domine ettiğini söylüyorlar.

Peynir faslına gelince Mihaliç kullandıklarını söyleyeblirim. Kesinlikle yüksek ateşe iyi karşılık veren, tuzlu, lezzeti müthiş bir peynir.

Sucuk olarak da Balıkesir yöresinin kendi öz sucuğu olan Yanturalı kullanılıyor. Baharat oranı çok iyi dengelenmiş bu sucuk tosta çok yakışıyor.

Ekmekleri ise, kendi özel reçeteleri ile yapılıyor. Yarım ekmekten biraz daha az kullanıyorlar standart tostlarında. Üzerine de, tercihe bağlı olarak salça sürüyorlar. Burada önemli detay, salçanın tosta son bir dokunuş olarak son anda sürülmesi ve masaya bu şekilde getirilmesi.

KESİN TAVSİYEM: DÜZDAĞ TOST

Bana kalırsa sadece Susurluk’un değil, memleketin en iyi tostlarından birisi yapılıyor Düzdağ Tost’ta. Yolunuz Susurluk’tan geçerse mutlaka tadına bakmalısınız.

Bol tostlu günler!

Düzdağ Tost

3 Responses

 1. Avatar
  mehmet

  kesinlikle susurluk tostçusu derim mükemmel tost ayran susurluk ticaret odası arkasında hoş bir mekan

  Cevapla
 2. Avatar
  kerim

  susurluk ışıklarda yasa tesisinin yanında bulunan susurluk tostçusu tost ve ayranda çok iddalı harika lezzetler çok memnun kaldık tavsiye ederiz

  Cevapla
 3. Avatar
  Nuri Hakan Tataroğlu

  Tost yemek için sıraya girmek istemiyorum, ama yine de tadına bakmak isterim, yazdığım Tost İle Ayran şiirimi okuyunuz.
  Tost İle Ayran

  Kırk yıl önce güzel çekici bir bayandı
  Etrafındakiler ona hayrandı
  En çok sevdiği kaşarlı tost ile ayrandı
  Yaşı artık yetmişe dayandı
  Geçmişi arasa da artık geri gelmiyor
  Çevresi kalmadı yemeğini yalnız yiyiyor
  Derdini problemini kimselere demiyor
  Düşünüp duruyor sanki zaman hiç geçmiyor
  Ankara,27.8.2020 gezgin bezgin sezgin gurme halk ozanı aşık Koca Hoca fanibirferdizat

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This