Sandzak Restaurant

40 Shares
40
0
0

Bir süre önce deneyimlediğim, ama nedense bir türlü aklımdaki yazıyı kelimelere döküp paylaşmayı başaramadığım bir lokanta bugün sizlere anlatacağım Sandzak Restaurant.  Pendik Marina‘da, beklenmedik bir anda karşınıza çıkan, nefis deniz manzaralı, hem açık, hem kapalı oturma kapasitesi ziyadesiyle yeterli bir mekan. Sevdim, daha yazının başında açıkça ifade ediyorum sizlere; çok beğendim hem de…

Gittiğimde beklentilerimin çok üzerinde bir “toplam paket”le karşılaştığım, damak zevki açısından benim mutfak düşüncemle ciddi şekilde örtüşen, yaptığım ziyaretten çok memnun kaldığım harika bir lokanta Sandzak Restaurant. Kim bilir, belki de kan çekiyor sevgili dostlar; büyük oranda Boşnak olmamla, bu güzide Boşnak lokantasını beğenmem arasında bir bağlantı kurmak yanlış olmayacaktır.

Bulması kolay diyelim. Sahil yolunda Pendik’e kadar geldiğiniz vakit Marina’yı bulmamanız içten değil. Arabayla geldiyseniz arabanızı park edebileceğiniz yer de mevcut. Benim önerim, havanın güzel olduğu bir günde, dışarıda oturabileceğiniz şekilde bir ayarlama yapmanız ve deniz manzarasına baka baka güzelim yemekleri mideye indirmeniz. Rezervasyon gerekiyor mu? Bana kalırsa sıcak yaz akşamlarında, püfür püfür bir mekan arayışında olan insanların rağbet edeceği bir lokanta olduğu için, en azından hafta sonları için yer ayırtmayı düşünmelisiniz.

IMG_3473

Mekanın kuruluş öyküsü ise, kendi web sitelerinde yer alan anlatımıyla aynen şu şekilde: 1958 Yılında eski Yugoslavya’nın Sancak Bölgesi’nden göç eden Derviş Sancak Önderliğindeki Agoviç Ailesi’nin kurduğu Boşnak Restaurant’ı. Kurucu 1974 yılında Derviş Sancak’ ın oğlu Fehim Sancak tarafından kurulmuştur. Şu anda restaurantı oğlu Adnan Sancak çalıştırmaktadır. Balkan mutfağıyla çalıştırılan restaurant saat 11:00 ile 24:00 arası hizmet vermektedir. Restaurant perşembe (uçipetka) günleri geleneklerine göre kapalı tutulmaktadır.”

Neler mi yedim? Olmazsa olmazları yiyerek yapılması gereken tüm geleneksel hamleleri yaptım Sandzak Restaurant’ı ziyaret ettiğim gün. Açılışta tuzla pişirilip, iste kurutulmuş dana eti, yani Pirşuta şenlendirdi sofrayı. İyi kurutulmuş, lezzeti yerinde, zarif bir açılıştı.

Ayrıca Balkan biberi, kaymak, peynir, süt kreması ile servis edilen, 2 ay bekletildikten sonra sunuma hazır hale gelen bir çeşit balkan turşusu olan Balkan Biberi, Kaymak, Peynir,Soka‘dan da deneme fırsatım oldu. Biraz acı olmakla birlikte kıvamı çok yerindeydi.

IMG_3449

Ardından el açması yufka ile hazırlanan etli börek, ya da Mantiye (Boşnak Mantısı) indirdim mideye. Tek kelimeyle enfesti. Sarmısaklı yoğurtla getirdikleri bu afetin içindeki et, yufkanın hafif çıtırlığı, az yoğurtla uyumu, tek lokmada ağza atılıp insanı kendinden geçirmesi mükemmeldi.

IMG_3427

Üzerine ıspanaklı kol böreği (Bürek) geldi masaya. Mantiye’den sonra bana kalırsa biraz sönük kalmıştı, ama yine de pek çok yerde yediğim böreklere fark atacak nefasetlikteydi. Malzemesi bol ve güzel pişmiş, yine yufkasının çıtırlık dengesi dillere destandı.

IMG_3429

Ardından ne mi yaptım? Tabii ki Pleskavica Special söyledim. Balkan köftesi ve yanında kuru etli bulgur pilavı,  acılı sos,  patates püresi, beyaz lahana, közlenmiş domates, közlenmiş biber, havuç, soğan ile servis ettikleri bu yemeğe bayıldım. Köftenin diriliği, yağ oranı, ağızda patlayan lezzeti, insanı yormayan baharat oranı harikuladeydi. Yemedim, yanında yattım.

IMG_3444

Et faslında bununla kalmayıp, tahmin ettiğiniz üzere hızımı alamayığ Lokum sipariş ettim. Hem görsel, hem de damaksal anlamda bana bayram yaşatan, yumuşacık, pamuk gibi, nefis bir et getirdiler.

IMG_3450

Sonunda, nihayet doyduğuma kanaat getirdiğimde, ısrarları kıyamayarak bir de Sütlü Tel Kadayıf lüplettim. Tuzlu ve acı yemeklerin üzerine o kadar güzel geldi ki, ağzımdaki o sakin ve mutluluk verici tadın kaybolmaması için adeta bir süre mücadele etmem gerekti.

IMG_3485

Bu mutluluğu gösterişli bir Türk kahvesi ile taçlandırdıktan sonra kalkma vakti gelmişti. Uzun zamandır ilk defa gerçekten memnun ayrıldığım bu harika yemeği asla unutmayacağımı düşünerek yola koyuldum.

IMG_3486

Sandzak Restaurant, bugüne kadar gitmediyseniz muhakkak ziyaret etmeniz gereken çok başarılı bir lokanta. Şiddetler öneriyorum!

Sandzak Restaurant,
Pendik Sahil Yolu
Marin Türk Avm E Blok No:4, Pendik, İstanbul
Tel: (0216) 584 6565

40 Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.

Dirty Hands

Bir süredir yazmadığımı fark etmişsinizdir. Sanırım “Hiçbir şey olmamış gibi davranmanın” da sınırına gelmişim. Böyle bir noktaya geldiğinizde,…

Westside Cafe Bistro

“Hayat sürprizlerle dolu!” Dersaadet adlı devasa kentin insanı intihara sürükleyen trafiği, her geçen gün katlanarak çoğalan keşmekeşi, kişiyi…