Frankie İstanbul : İnce Zevklerin Lokantası

0 Shares
30
0
1

Frankie İstanbul Kokteyller

Nişantaşı‘nda yaptığımız sayısız gezintilerde önümüze çıkan otellerden birisidir The Sofa Hotel. City’s AVM’nin tam kaşısında, son derece merkezi bir konumdadır kendisi. Bu güzide otelin en güzel yanlarından birisi de en üst katına çıktığımızda karşımıza çıkan lokantası Frankie İstanbul ‘dur hiç şüphesiz. İstanbul manzarasını kanatları altına almış, adete uçuşa geçmiştir bu restoran.

O yüzden sizlere naçizane tavsiyem, mekanda akşam yemeği yiyecek olsanız bile, mutlaka güneş batmadan ziyaret edin, manzaranın keyfine dalarak zengin kokteyl menüsünden kendinize bir şeyler söyleyin. Bir süre şehri dinleyip vapurların ahenkli süzülüşlerini izleyin. Eğer bunu yaparsanız paha biçilmez bir keyif yaşayacaksınız.

Frankie İstanbul kentimizde sayıları azalan “iyi lokantalardan” diyebilirim. Servisi, yemekleri, kaliteli atmosferi ile, “fine dining” felsefesini benimsemiş işletmelerden birisini göreceksiniz burayı ziyaret ederseniz.

Açılışı manzaraya bakıp keyfe dalarak yaptıktan sonra, yerinize kurulup yemek faslına geçtiğinizde, -sesime kulak verin- mutlaka ama mutlaka bir tane Chardonnay Yaprak Çorba sipariş edin.

Yoğurt mousse ve yaprak dolma ile yapılan bu çorbanın en müthiş yanı, insana “dolma içiyorum” hissi vermesi kuşkusuz. Hayatımda ilk defa yaşadığım bu hissi, açıkçası eşsiz bulduğumdan mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Frankie İstanbul Chardonnay Yaprak Çorba
Frankie İstanbul Chardonnay Yaprak Çorba

Bu güzel girizgahtan sonra muhakkak bir Trança Ceviche söyleyin kendinize. Kişniş, Meksika biberi, lime ve kırmızı soğanın uyumundan doğan birliktelik ile damağımda hoş rüzgarlar estiren bu yemeğin favorilerimden olduğunu tahmin edersiniz diye düşünüyorum. Genelde cevichenin levrekten yapıldığı bir memlekette bu çeşitliliği görmek de beni ayrıca mutlu etti.

Frankie İstanbul Ceviche
Frankie İstanbul Ceviche

Burada inanılmaz lezzetli (brukselvari) bir Midye ve Steak Tartar yediğimi de ayrıca belirtmeliyim. Midyenin coşkusu hala damağımda duruyor. Tartar ise kıvamlı ve hafifti.

Frankie İstanbul Midye
Frankie İstanbul Midye
Frankie İstanbul Steak Tartar
Frankie İstanbul Steak Tartar

Bütün bunların üzerine bir uzun uzun pişmiş Dana Kaburga ve tadı damağımda kalan Mercan Izgara deneyimleyince kendimden geçtim desem yeridir. Ağır ateşte pişmiş, lime lime et fanatiği iseniz, bana kalırsa dana kaburga sizleri çok mutlu edecek.

Lakin benim kişisel zevkim, yediğim mercanın gerçekten doruk noktasında bir lezzet şöleni olduğunu söylüyor sevgili dostlar. Tek kelimeyle mükemmel bir yemekti ve tadını unutabileceğimi hiç sanmıyorum.

Frankie İstanbul Dana Kaburga
Frankie İstanbul Dana Kaburga
Frankie İstanbul Mercan Izgara
Frankie İstanbul Mercan Izgara

Bunların yanında kıvamlı ve şık bir mantarlı risotto da sipariş ederseniz her şey çok güzel olacak diyebilirim. Akdeniz mutfağının coşkusu bu risotto ile tamamlanacak diye düşünüyorum.

Frankie İstanbul Risotto
Frankie İstanbul Risotto

Tatlı ile finali gerçekleştirirken sahlep krema mousse ve pişmaniye ile hazırlanan kadayıf ruloyu tek geçerim. Onun yanında şamfıstık ve yoğurtlu bir cheesecake de masayı şenlendirebilir tabii ki.

Kadayıf Rulo
Kadayıf Rulo
Cheesecake
Cheesecake

Mekanın en hoş yanlarından birisi, bu güzel yemekleri yedikten sonra bar kısmına geçmeniz ve canlı müzik dinleyip daha uzun bir gecenin keyfine varma şansına sahip olmanız bence. Burada neşeli ve insana mutluluk veren bir müzik seçkisi ile geceyi noktalayabilirsiniz sevgili dostlar.

Frankie İstanbul, kentimizin ince zevklere hitap eden nadir keyif noktalarından birisi olduğu için ziyaret etmeniz gereken bir yer bana kalırsa…

Frankie İstanbul
The Sofa Hotel, Teşvikiye Mahallesi,
Teşvikiye Caddesi, No 41, Şişli, İstanbul 34367

Frankie İstanbul - The Sofa Hotel Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

31 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Roka Pera

Roka Pera, Facebook’ta güzelim fotoğraflarını gördükten sonra ziyaret etme fikriyle yanıp tutuştuğum zarif bir lokantaydı. En nihayet,  Cem…
The Steeve By İsmet Saz İç Mekan

The Steeve By İsmet Saz : Kanyon’daki Yeni Yıldız

The Steeve By İsmet Saz şehrimizde yeni açılan, İspanyolların tapas mantığıyla hazırlanmış yemeklerin sunulduğu çiçeği burnunda bir lokanta. Bana kalırsa başarılı olacağı, yolunun açık olduğu şimdiden garanti. Kanyon'a gittiğinizde, İntema Yaşam'a mutlaka uğramalı ve bu lezzetlerin tadına bakmalısınız.

Roka Pera Yeni Menü

Roka Pera sevdiğim bir mekan. Hem Alaçatı’daki yerleri, hem de İstanbul Şişhane‘deki mekanlarıyla gitmekten her zaman keyif aldığım…

Rudolf Karaköy

Rudolf Karaköy, ünlü şef Rudolf Van Nunen‘in geçen sene açtığı, uzun zamandır ziyaret etmeyi planladığım, lakin araya giren…

Sanayi 313

Sevgili dostlar, bu yazının konusu, gidip gerçekten çok beğendiğim, hatta içimde filizlenen büyük coşku sebebiyle bir an önce…