Shangri-La Bosphorus’ta Fas’tan Gelen Lezzet Menüsü

33 Shares
33
0
0
Kuzu Tajin
Kuzu Tajin

Sevgili Dostlar,

22 Nisan gününe kadar Shangri-La Bosphorus‘ta Fas mutfağının nadide yemeklerinin sunulduğu günler devam edecek. Ben gidip denedim, sizlerin de denemesini tavsiye ederim bu güzel mutfağı.

Fas mutfağında baharatların hakimiyetini hissediyor insan. Sarmısak ve kişnişin yer yer ön plana çıktığını söylesek pek de yanılmış olmayız sanırım.

Türk mutfağını andıran yanları olsa da, bana kalırsa özellikle baharatın kullanımı ayırt edici bir yan katıyor burada deneyimlediğim yemeklere.

Sizler de bu deneyimin bir parçası olmak isterseniz, pek sevdiğimiz Shangri-La Bosphorus’un IST TOO isimli lokantasında soluğu alabilirsiniz hemen.

Ben bu menünün içinden Harira çorbası ile başladım  macerama. İçinde kuzu eti, kişniş, nohut olan bol malzemeli çorbayı pek beğendim. Biraz doyurucu ama, bunu söylemem gerekiyor. Bir de yanında getirdikleri muhteşem pidelerin hepsini götürmemek için kendimi çok zor tuttuğumu ayrıca vurgulamam lazım.

Harira Çorbası
Harira Çorbası
Pide
Pide

Ardından soğuk başlangıçlar kategorisinden Zaalouk ismini verdikleri patlıcan salatası ve Fas usülü biber şakşukanın tadında baktım. Türk damak zevkine en yakın yemekler bunlardı diyebilirim rahatlıkla

Şakşuka
Şakşuka

Sıcaklar içinde bol baharatlı, yufkaya sarılı tavuk pastille ve yine yufkaya sarılı deniz mahsülleri pastille ile devam ettim yoluma. İkinci çok daha fazla beğendim, nefes almadan mideye indirdim tabir-i caizse. Üstüne bir de acılı charmoula soslu karides gelince iyice mutlu oldum. Kıymalı bahar sarması adıyla servis ettikleri “spring roll” tarzı börek de bonus oldu.

Tavuk Pastille
Tavuk Pastille
Kıymalı Bahar Sarması
Kıymalı Bahar Sarması
acılı charmoula soslu karides
acılı charmoula soslu karides

Ana yemek faslında Tavuk Tajin – Fas usülü tavuk güveci, erik ve bademli Fas usülü kuzu güveci – Kuzu Tajin geldi. Bana kalırsa kuzu güveç, bizim bildiğimiz kuzu inciğin yapılışına bir hayli yakın ve lezzetliydi. Ayrıca bir de bunların üzerine Karışık Fas Kebabı yiyince keyfim iyice tavan yaptı diyebilirim.

Tavuk Tajin
Tavuk Tajin
Kuzu Tajin
Kuzu Tajin
Karışık Fas Kebabı
Karışık Fas Kebabı

Finalde fıstıklı muhallebi ve vanilyalı dondurma ile gelen Basbousa ağzımı iyice tatlandırdı ve altın vuruş yaşattı bana.

Fıstıklı Muhallebi
Fıstıklı Muhallebi
Basbousa
Basbousa

Benim nezdimde  çok hoş, farklı güzel bir deneyimdi Shangri-La Bosphorus’ta yasadığım Fas mutfağı tecrübesi. Sizlere de tavsiye ederim.

Shangri-La Bosphorus, İstanbul
Sinanpaşa Mah, Hayrettin İskelesi Sok,
No.1,Beşiktaş, İstanbul, 34353, Türkiye
Tel (90 212) 275 8888

33 Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

1924 Rejans Restaurant

TOKİSTANBUL Bugün eski İstanbul’dan pek bir şey kalmadı elimizde. “Nerede Direklerarası’ndaki o eski Ramazanlar?” gibisinden bir şeyler geveleyip,…
Olden 1772

OLDEN 1772 : O İhtişama Bu Yemekler Olmuş Mu?

Olden 1772 'yi beylik sözlerle anlatmak bir hayli zor; "Babil'in Asma Bahçeleri" mi desem, "Roma'nın Son Günleri" mi diye sayıklasam? Bilemiyorum! Öyle bir ortam düşünün ki, içine girdiğinizde kendinizi insanoğlunun başarıları karşısında alabildiğine ufacık hissedeceksiniz. Öyle bir parıltı girdabına kapılacaksınız ki buraya adım attığınızda, bunu inşa eden o yaratıcı beynin kıvrımlarına aynı anda hayranlık, gıpta, kıskançlık, sevgi ve öfke ile bakakalacaksınız.

Mürver Restaurant : İstanbul’un En İyisi

Mürver Restaurant hiç şüphesiz İstanbul'un en keyifli, lezzetli ve başarılı restoranı. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tatlardaki istikrar ve ustalık, her ziyaret edişimde beni şaşırtıyor. Novotel'in tepesindeki bu muhteşem manzaralı mekanı en kısa sürede ziyaret ediniz.
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.