“Sen asıl bunlara bak bunlar dudakların
Bunların konuşması olur öpülmesi olur
Seni usulca öpmüştüm ilk öptüğümde
Vapurdaydık vapur kıyıdan gidiyordu
Üç kulaç öteden İstanbul gidiyordu
Uzanmış seni usulca öpmüştüm
Hemen yanımızdan balıklar gidiyordu.”…

Kimse kusura bakmasın, kimse darılmasın, kimse benden dört başı mamur bir yemek kritiği beklemesin. Eğer İstanbul’da bir meyhane varsa ve o meyhanenin duvarlarında Cemal Süreya’nın dizeleri yankılanıyorsa her kalkan rakı kadehinde, o zaman bana sadece gidip iki duble içmek düşer burada. Bunun ötesinde her şey anlamsız ve beyhude çırpınışlardan ibarettir.

Hatay Restaurantkendini “yaşayan tek sanatçı” meyhanesi olarak tanımlamaktadır. Haklı da, içine girdiğinizde, duvarlara baktığınızda, müşterilerine ve müşterilerinin sohbetlerine kulak misafiri olduğunuzda hemen anlarsınız bunu. Sakin sakin, o kocaman meze tabağından seçtiğiniz güzelim yavruları çatal ucuyla mideye indirirken, varolmaktan mutlu olduğunuz nadir anlardan birini yaşarsınız.

Anadolu yakasınının meyhane kültüründe öksüz kalmamasını sağlayan, yıkılmayan kale Hatay Restaurant, 1967 yılında Kadıköy İskele Meydanı’nda açıldıktan sonra, 1986’da yeni adresi Bostancı’ya taşınmış, tren istasyonuna gayet yakın bir yerde hizmet vermektedir. Özellikle Kadıköy’deki mekana, evinden yürüyerek gelen büyük şair Cemal Süreya‘nın anıları hala dolaşmaktadır masaların arasında.

Evelemeye, gevelemeye lüzum yok, büyük bir meze tepsisi gelecek önünüze. Bana kalırsa çok uzatmadan buradan seçeceklerinizi alın, masanızı donatın. Ben patlıcan salatası, haydari, lakerda, acılı ezme, yeşil zeytin ve pilaki alma taraftarıyım. İster bana uyun, isterseniz kendi kafanıza göre takılın. Bu işin raconunda patlıcanlı, balıklı ve yoğurtlu bir soğuk mezenin her daim bulunduğunu unutmayın ama. Belki yoğurtlu semizotu, belki şakşuka, belki başka bir şeyler söylersiniz, ama siz siz olun masanızdan dediklerimi eksik etmeyin. Ayrıca beyaz peynir ve kavunu da sipariş edip rakınızı hemen yudumlamaya başlayın.

IMG_7014

Sohbet-muhabbet derken, soğuk mezelerinizin tükendiği noktada sıcakları söyleyin. Bence Hatay Restaurant‘ta üç ara sıcak ön plana çıkıyor. Kalamar tava, pastırmalı humus ve yaprak ciğer. 

Ilık Humusun üzerinde eser miktarda çemesiz pastırmayla gelen ara sıcak bence harika bir seçim. Rakıyla birlikte boğazınızdan kayıp gidecek, bana güvenin.

IMG_7019

Yaprak ciğer ise zaten mekanın alameti farikası olduğuna göre çok anlatmamıza gerek yok. Lakin yumuşacık dokusuyla ağzıda dağılıyor bu yavru. Güveçte sunumuyla ve tadıyla sizi tatmin edecek, garantisi benden…

IMG_7023

Dedim ya, kafanızı şişirmeyeceğim. Asmalımescit ya da Nevizade’den sıkıldıysanız, Anadolu yakasında oturuyorsanız, hem yemekleri güzel, hem de entelektüel açıdan tatmin edici bir meyhane arayışındaysanız, doğrudan Hatay Restaurant‘ta almalısınız soluğu.

Afiyet olsun!

Hatay Restaurant
Bağdat Caddesi No: 526
34744 Kadıköy
Telefon: 0 216 361 3357

Yazar Hakkında

Alp Artam

Çevremdeki lokantaları gezip gördüklerimi, yaşadıklarımı, yediklerimi ve tüm bu deneyimden ruhumda arta kalan izlenimleri yazıyorum. Beni tüm sosyal medya kanallarında, ama özellikle Instagram'da takip edebiliriniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

Share This