PideBan Etiler

0 Shares
0
0
0

PideBan Etiler ‘e gittim geçenlerde ve beklemediğim kadar memnun kaldım sevgili dostlar. Pide meselesi, memlekette hararetli tartışmalar yaratan, yöresel meydan savaşlarına sebebiyet veren, tıpkı döner veya köfte gibi, her vatandaşımızın “öyle olmaz, böyle olur” gibisinden harika yumurtlamalarına imkan tanıyan bir yiyecek.

Bunun açığı mı makbul, kapalısı mı; gevrek mi tercih edilmeli, nispeten daha yumuşak olanı mı; yumurtalısı mı gönüllerde taht kurmalı, yoksa sadesi mi sevilmeli; yuvarlak mı olmalı, ince uzun mu, gibisinden sonu gelmez tartışmalar ülkemizde seviliyor. Instagram’da pide paylaştığınızda, sözgelimi Samsun’dan bir kare koyduğunuzda Bafralılar veya Trabzon pidesini övdüyseniz Giresunlular ayaklanıyor.

Bana sorarsanız, her yemekte olduğu gibi, pide de söz konusu olduğunda kişisel beğeniler ön plana çıkıyor. Mesela ben açık, yumurtalı, hafif gevrek ve orta yağlı seviyorum. İçindeki malzemeler çok da fark etmiyor. Buna “yanlış” ya da “doğru” diyemezsiniz bana göre.

PideBan Etiler ise, açık ve net Giresun pidesi yapıyor. O bölgenin malzemesini kullanıyor, Görele’de bu iş nasıl yapılıyorsa, İstanbul’da da aynısını müşterilerine sunuyor. Bu tavır ve duruşu Beylerbeyi’nde Trabzon pideleri servis eden Karpi‘de de görüyor ve seviyorum.

PideBan Etiler aslında Sarıyer’deki dükkan ile tanınıyor. Artık birçok başka şubesi de olmasına karşın, bendeniz Etiler’de ziyaret ettiğim mekanlarından edindiğim izlenimleri paylaşacağım sizlerle.

Öncelikle, mekanları hayli merkezi bir lokasyonda karşımıza çıkıyor. Handiyse Nispetiye Caddesi’nin üzerinde konuşlanmış olan Pide Ban Etiler’in girişinde güzel bir fırın karşılıyor insanı. Oturma kapasitesi hayli yüksek, mekan geniş ve bir pideci için hayli modern.

IMG_1129

Pideci dedik, ama burada ev yemekleri, köfte gibi ızgaralar, döner ve tatlılar da yer alıyor menüde. İspir kuru fasülyesi, karalahana sarması, hamsili pilav gibi güzellikleri indirebiliyorsunuz mideye. Ayrıca sabah kahvaltıları da gayet doyurucu. Karadeniz yöresinde sabahları pide yendiği için, onu da kahvaltı masasına dahil edebiliyorsunuz hiç düşünmeden.

IMG_1192

IMG_1121

IMG_1120

IMG_1181

Ben Karadeniz yemekleri yapan bir lokantaya girdim mi mutlaka mıhlama (ya da muhlama) sipariş ederim. Pide Ban Etiler’de bu yemeği gayet güzel yapıyorlar. Peyniri, yağı, sunumu, her şeyi yöresel.

IMG_1154

Pidelere gelince… Kıymalı, kavurmalı, peynirli, sucuklu, karışık, pastırmalı, kuşbaşılı, mantalı, açık, kapalı, yuvarlak, ince-uzun… Farklı zevklere uygun farklı pideler mevcut burada. Hemen hepsi lezzetli, taptaze, dolu dolu, Görele usülü.

IMG_1257

IMG_1225
IMG_1275

Bu güzelliklerin üzerine tatlı da yemek lazım. Hamsiköy sütlacı, kabak tatlısı, Giresun kadayıfı, ayva tatlısı indirebilirsiniz mideye. Hepsi güzel bana kalırsa.

IMG_1307

IMG_1331

PideBan Etiler, 1977’den beri hizmet veren Pide Ban geleneğinin Etiler yansıması olarak, bana göre hayli iyi iş çıkartıyor sevgili dostlar. Evlere de servisleri var; düşünmeden deneyebilirsiniz.

Pideban Etiler
Etiler Mahallesi, Şehit Ahmet
Acarkan Sokak, No 1/B, Beşiktaş, İstanbul
0212 2577433

Pideban Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

0 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Lider Pide – Trabzonpark

Sevgili Dostlar, mekanlarda yediğimiz yemeklerin lezzeti kadar nasıl sunulduğu, hangi mantık içinde sunulduğu, kim tarafından sunulduğu gibi faktörler…

Karpi Beylerbeyi

Pide meselesi, kafaları kurcalayan bir çok soru ve çekişmelerle dolu bir dünya aslında. Yöresel farklılıklar, insanların –her konuda…

Bafra Pide Kızıltoprak

Pide konusunda yakın zamanda Karpi‘yi yazarken birkaç cümle sarfetmiştim. Onları burada anmak yerinde olacaktır diye düşünüyorum: