The Galliard Brasserie Vadi İstanbul

48 Shares
48
0
0
The Galliard Brasserie Vadi İstanbul
The Galliard Brasserie Vadi İstanbul

BRASSERİE KAVRAMINI SEVMEMİ SAĞLAYAN LOKANTA

Normal şartlarda “Bistro”, “Brasserie” gibi isimler kullanan lokantalarımızın benim için ne anlama geldiğini gayet iyi biliyorsunuz sevgili dostlar.

Ansiklopedik menüleri, vasatlığı yücelten “her şeyi yaparım, ama ortalama yaparım” mantığı ve bu şekilde A’dan Z’ye tüm müşterilere hitap edeceği iddiasını taşıyan bu işletmeler, benim için gastronomik çöküşün habercileri adeta.

Hatta şöyle söyleyeyim, İstanbul’da herhangi bir semtin sona yaklaştığını şu şekilde anlarsınız: Önce bir bistro açılır, ardından ona benzeyen iki bistro daha gelir, sonra tüm ruhumla tiksindiğim o dondurmacı zinciri açılır ve son olarak nargile içilip tavla oynanan mekanlar karşınıza çıkar. İşte bu bitiş düdüğüdür.

Bu lokantalar adeta kanser gibidir. Bünyeyi sarar ve kurtuluş adeta imkansızdır. Bunları neden mi yazdım? Çünkü bugün, isminde “Brasserie” tabirini taşımasına rağmen hiç bu tanıma uymayan başarılı bir lokantayı, The Galliard Brasserie Vadi İstanbul‘u anlatacağım sizlere. Ama bu güzel mekanın bir istisna teşkil ettiğini de bilin sevgili okurlar.

SEVİMLİ ATMOSFER, İÇ AÇICI DEKORASYON

Son dönemlerde fark ettiğim  bir konu var: Bendeniz artık renkli ve eklektik şekilde dekore edilmiş mekanlardan haz duyuyorum. Belki insanın ruh halini düzeltip neşelendirdiği, belki de mutluluk şaçtığı için aydınlık ve renk cümbüşü (uyumlu olmak kaydıyla) içinde karşıma çıkan restoranları keyifle ziyaret ediyorum.

The Galliard Brasserie büyük bir mekan. Oturma kapasitesi yüksek. Açık ve kapalı alanları var. Gayet özenle, hesaplanarak yaratılmış bir atmosferi var. İnsan burada oturmaktan mutluluk duyuyor adeta.

The Galliard Brasserie Vadi İstanbul
The Galliard Brasserie Vadi İstanbul

Mekan Vadi İstanbul projesinin AVM bölümünde. Önümüzdeki günlerde büyük ses getireceğime inandığım bu AVM’de birçok bilindik markanın dükkan açtığını da ayrıca ilave etmeliyim.

Buraya Maslak üzerinden ya da Kemerburgaz rotasını izleyerek kolaylıkla gelebilirsiniz. Ferah ve rahat park yeri bulabileceğiniz pırıl pırıl bir yaşama alanı yaratılmış Vadi İstanbul’da.

AKDENİZ MUTFAĞININ TAZELEYİCİ BÜYÜSÜ

Ben The Galliard Brasserie Vadi İstanbul’un menüsünden büyük keyif aldım. Tam bir Akdeniz karması diyebileceğimiz bu seçkinin hemen her bölümünü temsil edecek bir şeyler yemeye gayret ettim ziyaretim esnasında.

Açılış için gayet hafif ama bir o kadar da inovatif diyebileceğim kadayıfa sarılı karides yemenizi öneriyorum. Zarafetin en üst seviyesi diyebileceğim bir yemek bu.

Kadayıfta Karides
Kadayıfta Karides

Ardından bir kum midyesi sote deneyebilirsiniz. Benim gibi vongole-perver bir adamsanız bu yemek sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Suyunun da tam şamandıralık olduğunu vurgulamam lazım. Maydanoz, kişniş, tereyağ ve beyaz şarap kullanıldığını da ekleyelim.

Kum Midyesi Sote
Kum Midyesi Sote

Burger sevenlere de güzel haberlerim var: The Galliard Brasserie Vadi İstanbul’da birçok farklı burger çeşidini indirebilirsiniz mideye. Ben jalepenolu olanda karar kıldım. Gerçekten coşkulu, hafif acılı ve bol malzemeli bu burger son dönemde “burgerci” olmayan bir lokantada yediklerim içinde en iyisiydi.

The Galliard Brasserie Vadi İstanbul- Burger
The Galliard Brasserie Vadi İstanbul- Burger

Bunların üzerine parmesan tekerinde alevler içinde yaptıkları risottonun ritüeline hayran kalarak yoluma devam ettim. Bu enfes yemeğin hazırlanış videosunu youtube hesabımda da görebilirsiniz.

Ana Yemek faslında hiç düşünmeden Ege tarzı bir kebap da deneyimledim ve çok hoşuma gitti. İçindeki kibrit formunda patates kızartması, yoğurt ve domatesli sos çok yakışmıştı diyebilirim.

Ege Kebabı
Ege Kebabı

Sonra sıra tatlılara geldi. Mekanın efsane tatlıları Sürpriz ve Pamuk Prenses diyebilirim. Her ikisini de büyük bir keyif alara önce “izledim” sonra yedim. Herkese de tavisye ederim.

SONUÇ: KALBURÜSTÜ BİR LOKANTA

Bana kalırsa The Galliard Brasserie Vadi İstanbul, şehrimizde nadir rastlayabileceğimiz kalitede bir lokanta. Menüsünün genişliği ve kaliteden ödün vermeyen duruşu gerçekten şaşırtıcı.

Normalde menü büyüdükçe vasatlaşan menülere alışmış halkımız için büyük bir nimet.

Fırsat bulan herkesin burayı ziyaret etmesini öneriyorum. Pişman olmayacaksınız!

48 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

1924 Rejans Restaurant

TOKİSTANBUL Bugün eski İstanbul’dan pek bir şey kalmadı elimizde. “Nerede Direklerarası’ndaki o eski Ramazanlar?” gibisinden bir şeyler geveleyip,…
Olden 1772

OLDEN 1772 : O İhtişama Bu Yemekler Olmuş Mu?

Olden 1772 'yi beylik sözlerle anlatmak bir hayli zor; "Babil'in Asma Bahçeleri" mi desem, "Roma'nın Son Günleri" mi diye sayıklasam? Bilemiyorum! Öyle bir ortam düşünün ki, içine girdiğinizde kendinizi insanoğlunun başarıları karşısında alabildiğine ufacık hissedeceksiniz. Öyle bir parıltı girdabına kapılacaksınız ki buraya adım attığınızda, bunu inşa eden o yaratıcı beynin kıvrımlarına aynı anda hayranlık, gıpta, kıskançlık, sevgi ve öfke ile bakakalacaksınız.

Mürver Restaurant : İstanbul’un En İyisi

Mürver Restaurant hiç şüphesiz İstanbul'un en keyifli, lezzetli ve başarılı restoranı. Burada kendimi mutlu ve huzurlu hissediyorum. Tatlardaki istikrar ve ustalık, her ziyaret edişimde beni şaşırtıyor. Novotel'in tepesindeki bu muhteşem manzaralı mekanı en kısa sürede ziyaret ediniz.
Fıccın

Fıccın Restaurant: Eşi Benzeri Olmayan Bir Dünya

İstanbul'da, hatta belki de Türkiye'de Osetya yemeklerinin en güzel örneklerini sunan mükemmel bir lokanta anlatacağım şimdi sizlere. Fıccın, gabın, velibah, tulen çorbası gibi insanın damağında güller açtıran yemekleri deneyimleyebileceğiniz Fıccın Restaurant. Bugüne kadar bu mekanı ziyaret etmediyseniz, mutlaka bu yazıyı okuyun derim.
FIREROOM ATAŞEHİR

FIREROOM ATAŞEHİR: BİR SOKAK LEZZETLERİ ŞÖLENİ

Ataşehir'de açılan Fireroom, fine dining dokunuşları ile sokak lezzetleri sunma trendinin en yeni temsilcisi. Hazer Amani'nin imzasını taşıyan mekanın kokoreç, burger, falafel, churros gibi farklı mutfakların ürünlerini bir araya getiren bir yapısı olduğunu özellikle vurgulamamız gerekiyor.