Meşhur Mahmutbey Kanatçısı

50 Shares
50
0
0

Tavuk sevmiyorum. Hem tadından çok hazzetmiyorum, hem bugünün tavuk yetiştirme koşullarının neticesinde ortaya çıkan ürünün sağlığa zararlı olduğuna inanıyorum. Tavuk çiftliklerindeki koşullar ortadayken, genelde sipariş etmiyorum bu yemeklerden. Elim gitmiyor bir türlü tavuğa.

Organik meselesine gelince, açık konuşmalıyım, baştan ayağa yalana dolana batmış bu ülkede “organik” diye etiketlenen ürünlerin, gerçekten serbest dolaşan tavuklar olduğundan ciddi şekilde şüpheliyim. Her gün televizyonda gördüğüm herkes yalan söylerken tavuk üreticileri neden yalan söylemesin? Burası Türkiye…

Dünyaya baktığınızda, önemli şeflerin, “gurme” olarak yaftalanmış kanaat önderlerinin hiçbirinin tavuğa büyük bir aşkla bağlı olmadığını görürsünüz. Tadını yavan bulurlar zira.

Ama Amerikan kültürünün içinde yağa, galeta ununa bulanmış bir “fried chicken” kavramı var, doğrudur. Neticede %26’sı diabetten muzdarip, ciddi bir oranı da obezite ile mücadele eden Amerikalıların bu anlamda çok önemli yol göstericiler olduğunu düşünmüyorum.

Peki ama hiç mi tavuk yemiyorum? Elbette yiyorum. Mesela geçen senenin tadımları içinde Backyard’da enfes bir organik tavuk tabağı vardı. Resmen parmaklarımı yedim mideye indirirken. İtiraf ediyorum.

Günlük rutinim içinde ise tavuk sözkonusu olduğunda kanat yerim ağırlıklı olarak, ya da mecbur kalırsam tavuk pirzola, but gibi bölümleri, kesinlikle derilerini ayıklamadan mideye indiririm. Uçamayan kuşlarla ilişkim bundan ibaret.

Anadolu yakasında oturan bir zat olarak, canım kanat çektiği zaman tercih ettiğim adres Meşhur Mahmutbey Kanatçısı. Sahrayı Cedid Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde olan bu güzide yeri hemen hemen on senedir sürekli ziyaret ediyorum. Gündüz gittiğimde şalgam suyu, geceleri ise rakı eşliğinde kanatları indiriyorum mideye.

IMG_0657

Kanat bana tavuğun tüm diğer kısımlarından daha lezzetli geliyor. Burada ise terbiyesi gerçekten yerinde, tercihime uygun acılıkta kanatlar getiriyorlar. Öğlenleri ana yemek öncesi nar ekişili bir çoban salatası ve cacık ile açılışı yaptıktan sonra tavuğa geliyor sıra. Her ikisi de tam olması gerektiği gibi. Akşamları ise patlıcan salatası, acılı ezme, havuçlu tarator, pilaki söyleyip keyfime bakıyorum.

IMG_0589

IMG_0596

Kanat dışında, tavuk şiş ve normal köfte de bulabilirsiniz mekanda, ama ben pek yemiyorum açıkçası. Yemek sonrası şekerpare veya son dönemin favorilerinden trileçe ile finali yapabilirsiniz.

Mekan son derece sade, masalara kağıt serilen türden bir lokanta. Kanadı ise gerçekten leziz. Anadolu yakasında oturuyor ve henüz denememişseniz mutlaka uğrayın derim.

Meşhur Mahmutbey Kanatçısı
Sahrayı Cedit Mh. İnönü Cd.
No:53/1 Erenköy, İstanbul
TELEFON : 0 (216) 360 18 01-02
FAX : 0 (216) 360 16 00

50 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Coni&Co

Coni & Co : Şüphesiz İstanbul’un En Farklı Tavukçusu

Coni&Co İstanbul'daki en farklı tavuk restoranlarından birisi diyebilirim. Lezzetini hiç kaybetmemiş, yumuşacık ve çıtır bir tavuk yemek isterseniz, üstelik de bunu ekşi mayalı, patatesli bir ekmeğin içinde mideye indirmekten keyif alırsanız, rotayı doğruca buraya çeviriniz! Arnavutköy, Moda ve pek yakında Göktürk'te...