İstanbul’un En Güzel Manzarası: Chef Mezze

35 Shares
35
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MANZARA! MANZARA! MANZARA!

Söze başlarken Cem Karakuş‘un çok yerinde ifadesini kullanmalıyım: “Bu mekanın öyle bir manzarası var ki, insan bir türlü yemeklere odaklanamıyor!”

İstanbullu bir vatandaş olarak, çok sık gördüğüm Boğaz manzarası karşısında kendimi yerden yere atmamamla tanınırım aslında. Severim, doğrudur, hatta kendisine dalar dalar giderim bu güzelliğin, ama aramızdaki seviyeli ilişki “alışkın” bir dostluktan öteye gitmez çoğu kez.

Chef Mezze ‘de karşıma çıkan ürkütücü derecede etkileyici Dersaadet manzarası ise, yukarıda kısaca tanımladığım mesafeli ilişkiyi tuzla buz ediverdi desem yeridir sevgili dostlar. Zira ben böyle harikulade bir şekilde kollarıma aldığım bir  İstanbul ile pek karşılaşmadım bu yaşıma dek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gazi-Bilal Ateş kardeşlerin Gümüşsuyu‘nda açtığı son lezzet noktası Chef Mezze‘ye giderseniz eğer, güneş batmadan önce masanıza oturun, bir yarım saat sipariş vermeyin. Belki birkaç aperatif söylersiniz. Sessizce oturup nefesinizi tutun. Sakinleşin önce. İlk şoku atlatın.

Geçen bu sürede, usul usul, Ortaköy’den Sarayburnu ve Adalar’a uzanan o müthiş görüntünün etkisini hazmedip alışmaya çalışın.

Bütün bunlar yaşandıktan sonra sıra sipariş vermeye gelsin. Çok ciddiyim.

FINE DINING ATMOSFERİ’NDE MEYHANE

Chef Mezze‘ye adımınızı attığınızda püfür püfür esen Boğaz havası sizi çarpıveriyor. Usta ellerden çıkma bir dekorasyon, doğru masa düzeni ve atmosfere uyan bir müzik karşılıyor sizi. Ortam, genelde üst seviye kompleks yemekler servis eden lokantaların havasını taşır gibi görünse de, harika mezelerden oluşan bir mönüyle insanı şaşırtıyor.

Birkaç ay önce gittiğim (ve tabii ki kapısında kuyruklar olan) ama inanın yazacak tek kelime olumlu yorum bulamadığım ve tekrar gitmeyi planlarken, yazmayı düşündüğüm yazı bir şekilde kaynadığı için sizlere sunamadığım Mükellef‘te bulamadığım ne varsa, hepsi Chef Mezze’de var!

Manzara deseniz “beşle çarp !”, masa düzeni, oturma rahatlığı, ferahlık deseniz “üçle çarp!, müzik deseniz (Mükellef, -kendisini çok sevsem de- sürekli çaldığı Zeki Müren ile bayıltma yolunu seçiyor insanı) “dörtle çarp!”.

Ve yemek söz konusu olduğunda da hiç düşünmeden belirtmeliyim ki, Chef Mezze, rezervasyon için bin takla atılan Mükellef’in çok ilerisinde.

Chef Mezze‘den içeri girdiğinizde kendinizi başka bir dünyada, adeta bir masal aleminde hissedeceksiniz, bana güvenin!

MUTLULUK VEREN MEZELER

Öncelikle şunu söyleyelim: Son birkaç senede memlekette mezelerden müteşekkil mönülerle ziyaretçilerine farklı yaklaşımlar sunan pek çok lokanta açıldı. Hatta tapas havasında posiyonlarla devrimci işler yapmaya çalışıp, Türk tüketicisinin “bu kadarcık mı?” tepkisine toslayarak porsiyonları sonradan büyütenler bile oldu. (Duble Meze gibi)

Meze ağılıklı bir liste hazırlayıp müşterilerine sunma trendinin tepe noktası, bana kalırsa hiç tartışmasız Chef Mezze sevgili dostlar. Burada ana yemek var mı? Var! (Çünkü tüketicimiz dolgun ana yemeklerden vazgeçmeme inadını kıramıyor). Yemek gerekiyor mu? -Tatları güzel olsa dahi- Bana kalırsa hayır! Zira büyük bir meze seçkisi var burada. Onlarla rahatlıkla doyabilirsiniz.

Neler mi var?

Benim denediklerim arasında Zahter Soslu Labneh pek lezzetliydi mesela. Alışılagelmiş ezmelerden biraz farklı bulduğum Trüflü Girit Ezmesi de bir başka mutluluk yarattı damağımda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zahter Soslu Labneh
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Trüflü Girit Ezmesi

Sonra mideye deniz börülcesi gibi bir klasik, Beyrut Usülü Hummus, Pancar Soslu Mutabbel de indirdim. Hemen hepsi ortalamanın bir hayli üzerinde lezzete sahipti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chef Mezze ‘de beni benden alan lezzet ise Avocado Karides oldu desem yeridir. Bu muhteşem yemeğin tadı ağzımda birçok farklı varyasyon yarattı. Kaşık kaşık yedim tabir-i caizse.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İki tür farklı somon ve lakerda da deneyimledim sırası gelmişken. Somon Gravlaks’a bayıldım, hiç bitmesin istedim.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sıcaklar faslında ise Otlu Kabak Mücver, Balık Kokoreç, Pastırmalı Karides, Izgara Ahtapot Bacağı, Arnavut Ciğeri ve Baharatlı Ilık Keçi Peyniri geldi masaya. Hemen hepsinden mutluluk duysam da, keçi peyniri gönlümde ayrı bir taht kurdu. Ağzımda dağılan bu kuvvetli peynirin bir duble rakı ile beraber harika gideceğini düşündüm yerken. Pastırmalı karidesin biraz daha “tatlandırılması” gerektiği sonucuna vardım. Ahtapot bacağının ne kayış gibi sert, ne de pamuk gibi yumuşak olmaması bana çok iyi, tam kıvamında geldi. Mücver ise Eleos’ta yediklerimden sonra tatışmasız en iyisiydi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Finalde ise Antep Fıstıklı İrmik Helvası, Spesiyal Baklava ve Hatay’ın Meşhur Kıtır Kabak Tatlısı süsledi sofrayı. Bunların içinden baklavaya özellikle bayıldım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERASONUÇ:

Muhteşem bir manzaraya karşı, inanılmaz bir atmosferde, güzel müzik dinleyip harikulade mezeler yemek isterseniz Chef Mezze’de almalısınız soluğu. Şiddetle tavsiye ederim sevgili dostlar.

Chef Mezze
Opera Hotel, Gümüşsuyu Mahallesi, İnönü Caddesi,
No 26, Beyoğlu, İstanbul

Chef Mezze Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

35 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

İsmet Baba

Hem annem (Beykoz), hem de babam (Paşabahçe) Boğaz çocukları olduğu için, Kalamış çocuğu olan bendeniz, denizin kenarına çöreklendiğim…

Hatay Restaurant

“Sen asıl bunlara bak bunlar dudakların Bunların konuşması olur öpülmesi olur Seni usulca öpmüştüm ilk öptüğümde Vapurdaydık vapur…

Asmalı Cavit

“İstanbul’un en iyi meyhanesi neresi?” diye sorulsa, vereceğim yanıt kuşkusuz, hiç düşünmeden “Asmalı Cavit” olur. Pek çok otoriteye…

Koço Restaurant

Tıpkı benim gibi hem İstanbul’a aşık, hem de düşman, çok sevdiğim bir tanıdığım “Eskiden beri varlığını sürdüren, artık…