Dayı Kürek Lahmacun : Dört Çeşit Enfes Lahmacun İçin Yeni Adresimiz

46 Shares
45
0
1
Dayı Kürek Lahmacun İç Mekan
Dayı Kürek Lahmacun İç Mekan

Yeni adres dediğime bakmayın sevgili dostlar, tam dört sene önce Erzurum’da kuruldu Dayı Kürek Lahmacun . O günden beri de büyüyerek gelişti, serpildi. Anadolu’nun pek çok farklı yerinde rastlayabilirsiniz bu işletmeye. Bugün yurt çapında on beş noktada servis verdiklerini söylediğimde ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız.

Dayı Kürek Lahmacun
Dayı Kürek Lahmacun

Benim kendileri ile tanışmam taze olduğundan bu şekilde başlık attım yazıma. Yine de, Ataşehir şubeleri açılalı dört ay olduğuna göre ve bendeniz Ataşehir’de ikamet eden bir şahıs olduğuma göre, ufak da olsa bir gerçeklik payı var bu tanımlamamda.

Dayı Kürek Lahmacun, bu güzide yemeği sevenlerin kaçırmaması gereken bir lokanta. Zira her zevke uygun ürünleri var diyebilirim. Başlıkta geçen “dört çeşit” vurgusunun sebebi de bu açık konuşmak gerekirse. Acısız, acılı, isotlu ve sebzeli diye adlandırdıkları seçkiden birini sipariş edebilirsiniz masaya oturduğunuzda.

Dayı Kürek Lahmacun‘da etler Erzurum’dan geliyor ve dana döş kullanılıyor. Acısız, standart lahmacun içinde soğan var; ayrıca nane tadını da hissettim diyebilirim. Urfa tarzı. Hamuru ince, hafif çıtır. Yerken de, sonrasında da insan hafifliğini duyuyor damağında. Ve tabii ki son derece midevi bir harç kullanıyorlar. (Unutmayın: Bu satırların yazarı nice lezzetli lahmacunlar yedi sonrasında midesinde cehennem alevleri yakan!!!).

Dayı Kürek Lahmacun - Urfa
Dayı Kürek Lahmacun – Urfa

Sebzeli dedikleri lahmacun ise Antep usulü sarmısaklı olan ürün aslında. Tadı daha kuvvetli, damağı daha bir zorlayan ve “ben buradayım!” diyen bir lezzeti var.  Geriye kalıyor acılı ve isotlu olan lahmacunlar. Mor isot kullandıkları lahmacun, diğerine göre bir tık daha acı. Mor isotun kerameti daha yağlı olması ve lezzeti iyice katmerlemesi galiba.

Dayı Kürek Lahmacun - Antep
Dayı Kürek Lahmacun – Antep

Dayı Kürek Lahmacun’da kavurmalı-kaşarlı (kapalı) pide ve çiğ köfte de mevcut. Kavurmaperver bir kardeşiniz olarak pideyi ziyadesiyle sevdim ama esas çiğ köfteye bayıldım. Yine yukarıda bahsettiğim mor isot ve -sıkı durun- ceviz kullanarak yapıyorlar bu ufaklığı. Cevizle yapılan çiğ köfteyi ilk defa yediğim için çok şaşırdım ve beğendim. Kesinlikle tavsiye ediyorum. İsot ile uyumu müthiş.

Çiğ Köfte
Çiğ Köfte
Kavurmalı Kaşarlı Pide
Kavurmalı Kaşarlı Pide

Dayı Kürek Lahmacun’da yemeklerin yanında gayet lezzetli ve kıvamlı bir yayık ayranı da indirdim mideye. Kapanışı da kadayıf dolması (içi cevizli) ve künefe ile yaptım. Kadayıf dolmasını künefeye nazaran daha iyi buldum ve denemenizi şiddetle öneririm.

Kadayıf Dolması
Kadayıf Dolması
Künefe
Künefe

Sözün kısası, Dayı Kürek Lahmacun benim nezdimde Ataşehir için iyi bir kazanç oldu. Bundan sonra hem kendilerini ziyaret etmeyi sürdüreceğim hem de eve paket sipariş edeceğim bu kadar yakınımda oldukları için. Sizlere de denemenizi tavsiye ederim sevgili dostlar.

Lahmacun Yapım Videomu İzlemek için:

https://youtu.be/TxSfHsTYBtE

Dayı Kürek Lahmacun

Barbaros Mahallesi, Şebboy Sokak,
Varyap Meridian G1 Blok, No 2, Ataşehir, İstanbul

Dayı Kürek Lahmacun Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

46 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sahrap Restaurant

Geçen sene keyifli bir deneyim yaşamama karşın, hayatın koşuşturması içinde kendisi hakkında bir yazı kaleme almayı atladığım Sahrap…