Balmumu Dükkan Lokanta : Bir Gurmenin Mutfağından…

47 Shares
45
0
2
Balmumu Dükkan Lokanta - Duvardaki Objeler
Balmumu Dükkan Lokanta – Duvardaki Objeler

Bir Gurmenin Anatomisi: Ahmet Güzelyağdöken

İzmir’e yaptığım keyifli bir yolculukta uğradım Ahmet Güzelyağdöken‘e. Kendisini İstanbul’daki bazı etkinliklerden tanıyor, İzmir’İn göbeğinde Balmumu Dükkan Lokanta adını taşıyan harika bir lokantası olduğunu zaten biliyordum. Ne yazık ki, buraya uğrama fırsatını yakalayamamıştım daha önce.

Tuğrul Şavkay zamanında yeme-içme konularının içine tam merkezinden dalan, ama aslında aileden gıda sektörünün hep içinde olan bu duayen ile ettiğimiz sohbet, pek çok açıdan benim için bir “aydınlanma” oldu.

Gurme kelimesini çok dikkatli kullanan bendeniz, burada hiç düşünmeden bu sıfatı Ahmet Bey için her cümlede itinayla yazabilirim. Yemek kültürüne dair bilgisi ve gelişmiş damak zevki, üstüne üstlük bir de yemek yapma konusunda mahareti ile birleşince kendisi için başka bir sıfat kullanmak pek doğru olmayacaktır diye düşünüyorum.

Bu noktada sizleri de aydınlatmak için bir örnek vereyim: Ahmet Bey sohbetimizin bir bölümünde, birkaç gün önce lokantasına gelen akya balıklarının iç organlarını nasıl temizlediğini ve onlardan kokoreç yaptığını anlattı. Burada bir saniye oturun ve düşünün: Siz hiç gerçek balık kokoreç yediniz mi hayatınızda? Sanmıyorum. Balıktan yapılma, kokoreç görüntülü bir şeyler yemişsinizdir olsa olsa. Olaya bu şekilde yaklaşan bir üstad gördünüz mü peki? Onu da pek sanmıyorum. Sohbetimizin her cümlesinde böyle örnekler verdi Ahmet Güzelyağdöken.

Ayrıca kendisi, İzmir Gourmet Guide gibi müthiş bir çalışmanın sac ayaklarından birisi olarak da karşımıza çıkıyor. İzmir’e gidecek ve bu bölgede nerede ye yiyeceğini planlamak isteyen herkese, bu müthiş eseri incelemesini öneririm.

Ahmet Güzelyağdöken’in en sevdiği konu olan arka sokak lezzetlerini anlattığı “Sokak Arası Mekanlarım” başlıklı bölümün kendisine ait olduğunu vurgulayalım İzmir Gourmet Guide‘da. Sokak arası mekanlar konusunda uzun senelerdir İzmir’de gastronomi turları düzenlediğini, bir gün yolunuz bu kente düşerse, bu turlara katılmanızın harika bir deneyim olacağını da belirtelim ayrıca.

Aslında güzel sanatlar mezunu olan, plastik sanatlar konusundaki yeteneklerini de dükkanında, duvarında görebileceğiniz Ahmet Bey’i tanımak benim için büyük bir şans ve deneyim oldu.

Balmumu Dükkan Lokanta

Balmumu Dükkan Lokanta - Logo
Balmumu Dükkan Lokanta – Logo

Tam tarihini bilmiyorum ama sanırım yaklaşık bir sene önce bu lokantayı kurmuş Ahmet Güzelyağdöken. Ufak, şirin, her detayı bir öykü anlatan, İzmir’in en merkezi yerlerinden birinde (Reyhan Pastanesi’nin karşı sokağı diyelim), hem açığı hem kapalısı olan bir mekan.

Sabahları mutfağa atıyor kendini üstad. Bazı kemikleşmiş yemekleri olsa da, “bugün bunlar var” kategorisinde yemekleri de oluyor. Kendisini üst kattaki mutfakta çalışırken görmek büyük keyif. Zira yemek konuşmak, anlatmak dışında, yapmaktan da büyük zevk aldığını görüyorsunuz Ahmet Bey’in.

Mekanın logosundan tutun, duvardaki resimlere, salonu süsleyen masalardan, karşınıza çıkan tüm objelere kadar, her şey ince ince düşülmüş. Yer yer eklektik, ama  yoğun duygular fısıldayan bir atmosfer çıkıyor karşınıza.

Balmumu Dükkan Lokanta - Vitrin
Balmumu Dükkan Lokanta – Vitrin

Benden size tavsiye, mekana adımınızı atar atmaz gidip yan yana dizilmiş tencerenlerin görüntüsünü dikkatle inceleyin. Aşkla yapılan yemeğin duruşunun da estetik bir kuvvet taşıdığını göreceksiniz.

Balmumu Dükkan Lokanta - Yemekler
Balmumu Dükkan Lokanta – Yemekler

Peki Neler Yedik Balmumu Dükkan Lokanta’da?

Hemen sıradan sayalım burada Balmumu Dükkan Lokanta’da yaşadığımız deneyim esnasında karşımıza çıkan yemekleri:

Balmumu Dükkan Lokanta - Nohutlu İşkembe
Balmumu Dükkan Lokanta – Nohutlu İşkembe
 • Isırgan Otu (Zeytinyağlı)
 • Ispanak
 • Kabak Sıyırma
 • Şevketi Bostan (Zeytinyağlı)
 • Şevketi Bostan (Kuzu Etli)
 • Sarı Buğdaydan Sebzeli İç Pilav
 • Yarma Buğdaydan Etsiz Keşkek
 • Hünkar Beğendi
 • Tarhana Çorbası
 • Nohutlu İşkembe
 • Alaşehir Kapama (Et Suyu ve Yoğurtla)
 • Paşa Böreği (Et Suyu ve Yoğurtla)

Daha diyecek bir şey var mı bilemiyorum sevgili dostlar!  Ben özellikle kabak sıyırmayı yerken büyük keyif aldım. Alaşehir Kapama ve Paşa Böreği ise Balmumu Dükkan Lokanta’nın imza yemekleri diyebilirim.

Balmumu Dükkan Lokanta - Paşa Böreği
Balmumu Dükkan Lokanta – Paşa Böreği

Alaşehir Kapama’nın içinde köfte var. Mantıya benzer bir yapıda. Üzerine et suyu ve yoğurt ilave ediliyor. Paşa Böreği’ni ise börek kategorisinde pek düşünmeyin pek. Yufkanın arasına ciddi miktarda kıyma koyuyorlar. Koca bir siniyi kaplayacak şekilde geliyor sofraya.

Balmumu Dükkan Lokanta - Alaşehir Kapaması
Balmumu Dükkan Lokanta – Alaşehir Kapaması

Sözün Özü: Hayran Kaldım!

Şef lokantası diye bir tabir var dilimizde. Yani mekanın sahibi ya da ortağı aynı zamanda şeflik mesleğini icra ediyorsa kullanılıyor. Balmumu Dükkan Lokanta ise benim ömrü hayatım boyunca gördüğüm nadir “Gurme Lokanta”larından…

Senelerin bilgisi, emeği ve ince bir zevkin ürünü olan bu işletmeye hayran kaldım. “İzmir’e giderseniz uğrayın, tavsiye ederim,” demiyorum. “İzmir’e gidip uğramazsanız büyük bir hata yaparsınız” diyorum.

Keyifle kalın!

Balmumu Dükkan Lokanta
Kültür Mahallesi, Plevne Bulvarı,
1388 Sokak No 5/C,Konak, İzmir

Balmumu Dükkan Lokanta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

47 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Sahrap Restaurant

Geçen sene keyifli bir deneyim yaşamama karşın, hayatın koşuşturması içinde kendisi hakkında bir yazı kaleme almayı atladığım Sahrap…