Bebek’te Bir Kahvaltı Şöleni: Patiska Bozcaada

51 Shares
49
0
2

İstanbul’da kahvaltı kültürü aldı yürüdü son senelerde. Hafta sonunu kentimizin kahvaltı mekanlarından birisinde geçirmeyeni vuruyorlar neredeyse. Bunun hem iyi, hem de kötü sonuçları oldu doğal olarak.

Ama sanırım İstanbul’un yerlileri (varsa öyle bir şey) daha çok evlerinde mükellef kahvaltı sofraları kurmaya ve dostlarını davet etmeye alışkın oldukları için, Dersaadet’te güzel kahvaltı sunan mekanlar hep dışarıdan, başka şehirlerden ya da yörelerden geldi.

Bir zamanlar şehri itinayla işgal eden Van kökenli kahvaltı salonları çok rağbet gördüğü için olsa gerek, “serpme” kahvaltı sunan mekanlar pıtırak gibi türedi ve her köşe başında arz-ı endam eyler hale geldi geçtiğimiz dönemde.

Doğal olarak ciddi kalite düşmesi ve özensizlik vakaları görülmeye başladı her yerde. Bir de hastası olduğum, gece meyhane-balıkçı-kebapçı, sabah “kahvaltıcı” konsepti türedi. Bu “her trafik bana yönlensin, uçan kuşu bile kaçırmayayım” mantığına sonuna kadar karşı olduğumu belirtmem gerekiyor.

Her neyse, bu kargaşa içinde kaliteli mekan bulmak iyice zorlaştı diyebilirim. Bunlardan bir tanesini yakın zamanda yazmıştım. Çeşme Dalyan’da tanıştığım, Bazlama Kahvaltı Çeşme. Önce Karaköy’de, ardından Nişantaşı’nda hizmet vermeye başladı.

Bir diğeri de, Bozcaada’nın efsane Patiska Bağ Evi‘nin, bir süredir Bebek Steakhouse & Burger Joint içinde sunduğu kahvaltılar. Yazının geri kalanında, kendilerinden Patiska Bozcaada diye bahsetsem yanlış olmaz herhalde.

Patiska Bozcaada’nın kahvaltısı da, daha önceki bazı yazılarımda kullandığım ifadeyle, “İyi insanlar, güzel işlere imza attıkları için” tadından yenmiyor sevgili dostlar. Kahvaltıyı sunan, Bozcaada’nın sevilen siması Oya Terzioğlu’nun bizzat kendisi. Yaptığı işe kattığı sevgi ve yaydığı pozitif enerji sayesinde, o mükellef kahvaltı sofrası daha da lezzetli hale geliyor.

Öyküsü kısaca hatırlatalım burada: Oya Hanım’ın Bozcaada’da bir süre önce sessiz sedasız başlattığı bağ evi projesi, bir anda çok sevilir ve popüler hale gelince, misafirlerinin öve öve bitirmediği yemekleri gastronomi aleminin ilgisini çekmiş. Zamanla o kadar ön plana çıkmış ki yemekler (ve özellikle kahvaltılar) İstanbul’a gelip, Bozcaada sezonu dışındaki zamanda bu güzelliği insanlarla paylaşmak farz oluvermiş.

IMG_2058

Bebeğin göbeğinde, Bebek Steakhouse’ın içinde hafta sonları Patiska Bozcaada kahvaltısının tadına bakmak harika bir deneyim bana kalırsa. Ama bir sorun var: Müdavimler kapıda kuyruk olduğu için yer bulmak kolay değil. Yanlış anlamadıysam 40 kişi kadar kapasitesi var ve ziyaret edecekseniz mutlaka yer ayırtmalısınız.

Malzemeler taze ve yöresel. Gözlemlediğim kadarıyla bir tek domateslerini Feriköy’deki pazardan almışlar. Reçeller ev yapımı, ekşi mayalı ekmekler şahane. Stromboli ekmekleri başyapıt seviyesinde. Sahanda yumurtaları, pişileri, Ezine peynirleri 10 numara!

IMG_2089

IMG_2072

 

 

 

 

 

 

 

Sürekli çayla sizi besledikleri, dolu dolu yediğiniz bu harika sofra için 50 TL istiyorlar. Genelde fiyat yazmam, ama nelere, nasıl bedeller ödediğimizi bildiğimden, burada fiyat/performansın göz kamaştırıcı olduğunu vurgulamam gerekiyor.

IMG_2076

IMG_2079

Bana iyi hissettiren, küçük ama özenli, zincir olmayı hedeflemeyen, kalitesinden ödün vermeyen her mekanı baş tacı etmeye kararlıyım! Patiska Bozcaada da bunlardan birisi.

Hala burada kahvaltı etmediyseniz, büyük bir kayıp sevgili dostlar !

Bebek Steakhouse
Bebek Mahallesi, Cevdet Paşa Caddesi,
Germencik Sokak, No 4/B, Beşiktaş, İstanbul
0212 2635904
0212 2870819

Bebek Steakhouse & Burger Joint Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

51 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Brekkie Breakfast Club

Brekkie Breakfast Club: Hayaller Gerçek Olabilir!

Benim için kruvasanın tanımını değiştiren mekan Brekkie Breakfast Club desem yeridir. İstanbul'a açıldığı günden beri ne zaman uğrasam aynı müthiş lezzette kruvasan, kiş ve kurabiyeler ile başımı döndürmeye devam ediyor bu mekan. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Anadolu yakasında, normalde atıl kabul edilebilecek bir bölgede yer alması.

Saade Kahvaltı

Gastronomi dünyamızın yükselen değeri -yoksa öğünü mü demeliyim?- kahvaltı için yeni yeni adresler beliriyor her gün. Bunlardan birisi…
Beyzade Künefe

Beyzade Künefe: İstanbul’da Harika Bir Antep Kahvaltısı

Beyzade Künefe, benim bulunduğum konuma göre biraz uzak dursa da, aslında gitmesi hiç de zor olmadı. Önce Antep usulü nefis bir serpme kahvaltı indirdim mideye, sonra da, mekana adını veren künefelerden birinin tadına baktım. İyi ki de bu kararı almışım dedim sonra kedi kendime, zira künefe gerçekten nefisti.