Beyzade Künefe
Beyzade Künefe

Beyzade Künefe: İstanbul’da Harika Bir Antep Kahvaltısı

Beyzade Künefe, benim bulunduğum konuma göre biraz uzak dursa da, aslında gitmesi hiç de zor olmadı. Önce Antep usulü nefis bir serpme kahvaltı indirdim mideye, sonra da, mekana adını veren künefelerden birinin tadına baktım. İyi ki de bu kararı almışım dedim sonra kedi kendime, zira künefe gerçekten nefisti.
31 Shares
31
0
0

Benim açımdan güzel kahvaltının “serpme” olmasına gerek yok. Bunu bilenler bilir. Ama ille de serpme kahvaltı yiyeceksem eğer, diğerlerinden farklı olmasını tercih ediyorum diyebilirim. Öyle her yerde rastlayabileceğimiz sıradan kahvaltılardan olmamalı masayı donatan yemekler. Bana kalırsa Beyzade Künefe de bu tanıma uyan bir kahvaltı sunuyor.

Instagram‘da sık olarak karşıma çıkan bu mekana uğramam biraz geç olsa da, güç olmadı. Beyzade Künefe‘nin adresi, hayatı hep belirli bölgelerde geçmiş kişiler için biraz sorunlu gözükse de, aslında ana yolları takip ettiğinizde inanılmaz kolay ulaşılan bir konumda. Google Maps kullanın derim. Bendeniz bile Ataşehir’den Alibeyköy’e 35 dakikada gelip nefis bir kahvaltı masasına oturuverdim.

Ufak bir uyarı: Beyzade Künefe‘de öğlene kadar künefe servisi yapılmıyor, o vakitlerde mekan sadece kahvaltıya odaklı. Benim gibi üç saate yakın geçirirseniz, ikisini de bir arada yakalama şansınız oluyor. Bence 11 gibi kahvaltıya gidip, bunu deneyimi künefe ile taçlandırmak akıllıca bir hareket olacaktır. Kahvaltı 14.00 gibi bitiyor, bunu da bir kenara yazmak lazım.

Beyzade Künefe
Beyzade Künefe

Beyzade Künefe’de kişi başı 36 TL olan kahvaltıdaki çılbır, semsek, analı-kızlı, narlı yeşil zeytin piyazı, patates ezmesi, Antep peyniri, kavurmalı yumurta gibi detaylar gayet hoş. Manda yoğurdu ve Adıyaman balı da pek hoşuma gitti. Susamlı tahin-pekmezi de bu listeye eklemem lazım. Kavurmalı yumurtaya alternatif olarak, sucuklu yumurta, menemen ya da omlet alabilirsiniz.

Bunun üzerine Beyzade Künefe‘nin geniş künefe seçkisinden bir tane yarısı köy peynirli, yarısı kaymaklı, iki kişilik künefe indirdim mideye. Bana kalırsa köy peynirli olan yarısı çok daha lezzetliydi. Tadı hala damağımda diyebilirim. Hafif ama doluydu.

Sonuç olarak, hem kahvaltısını, hem de künefesini tavsiye edebileceğim bir mekan kazanmış oldum. Farklı tatlar arayanlara İstanbul’da gözüm kapalı öneririm burayı.

Beyzade Künefe
Alibeyköy Mahallesi, Vardar Blv.
No:40, 34060 Eyüp/İstanbul

31 Shares
2 comments
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Brekkie Breakfast Club

Brekkie Breakfast Club: Hayaller Gerçek Olabilir!

Benim için kruvasanın tanımını değiştiren mekan Brekkie Breakfast Club desem yeridir. İstanbul'a açıldığı günden beri ne zaman uğrasam aynı müthiş lezzette kruvasan, kiş ve kurabiyeler ile başımı döndürmeye devam ediyor bu mekan. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Anadolu yakasında, normalde atıl kabul edilebilecek bir bölgede yer alması.

Saade Kahvaltı

Gastronomi dünyamızın yükselen değeri -yoksa öğünü mü demeliyim?- kahvaltı için yeni yeni adresler beliriyor her gün. Bunlardan birisi…