Bazlama Kahvaltı Çeşme

39 Shares
39
0
0

Bazı mekanlar bitmeyen enerjisi ile insanı etkisi altına alıyor. Onları yazarken, aynı derecede enerjik olamamak gibi temel bir sorun yaşıyorum ben de. Bu yazı, Bazlama Kahvaltı Çeşme ‘nin o harika enerjisinin gerisinde kalırsa kusura bakmayın sevgili okurlar.

Mekanla bu yaz tatilimin çoğunu geçirdiğim Çeşme – Dalyan’da tanıştım. Masayı süsledikleri zaman, harika bir fiyata bitmeyen kahvaltıyı icat etmiş olduklarını dehşetle fark ettim açıkçası. Elimdeki fotoğraf makinası, masanın tümünü çekmeye yetmedi resmen.

Önce biraz tarih dersi verelim. Doksanlı senelerin başında açılan Afrodit Otel, Dalyan’a inen yokuşun başında, sağ kolda geçenleri selamlamış yıllar boyu. Aslında yeme-içme anlamında bir odağı olmayan, bölgede kalanların otel olarak tanıdıkları bu mekan, zamanla, buranın sahibi olan ailenin annesi Nurten Hanım’ın kahvaltıları ile ün salmaya başlamış. Otel misafirlerinin büyük bir memnuniyetle mideye indirdikleri bu meşhur kahvaltıların ticari bir modele dönmesi için ise, ailenin kızı Sinem Tuncer‘in profesyonel iş hayatını bırakması ve otelin altında, bu yazının konusu olan mekanın açılmasına ön ayak olması gerekmiş. 2015 senesinde açılan ve ilk sezonunu geçiren Bazlama Kahvaltı Çeşme bana kalırsa senelerin kahvaltı mekanı tadında, bir uğrayanın bir daha vazgeçemeyeceği bir lokanta oluvermiş.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sinem Hanım’ın sözlerini unutmayalım burada: “Her şeyin başı annem, mutfakta o olmadan hiçbir iş yürümez…” diyor kendisi.

Öte yandan mekanın neler sunduğuna yer vermeden önce şunu da ekleyelim: Burada Ege usülü serpme kahvaltı yiyebilirsiniz. Bazı malzemeler Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelse de sofrayı süsleyen yaklaşım Ege kültürü ve mutfağını yansıtıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gelelim Bazlama Kahvaltı Çeşme’nin sofraya getirdiklerine:

Menemen – Nurten Hanım’ın özel tarifi ile. Domates, biber, tüm malzemeler yöresel
Bazlama
Pişi
Gözleme
Kayseri Kasap Sucuğu -Tek kelimeyle enfes !!!
Bazlama Salatası – Mekanın kendine has bir icadı.
Acuka – Domates Kurusundan
Üç Çeşit Zeytin – Kendi zeytinliklerinden…
Üç Çeşit Peynir – Ezine, Erzincan Tulumu, Çeçi
Lor üzerine karadut
Tereyağ – Trabzon’dan
Bal – Kayseri’den
Reçeller – Ev yapımı. İncir, antep fıstığı, pekmezli ayva, acı biber, gül, çilek,kayısı, tarçınlı havuç
Sınırsız çay

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu karışım süzüle süzüle masaya geldiğinde insan resmen kendinden geçiyor, ne yapacağını şaşırıyor. “Önce fotoğrafını mı çeksem, yoksa bir an önce saldırsam mı?” ikilemi içinde bir süre debeleniyor. Sonra da sessizlik içinde yemeğe başlıyor. Enfes tereyağını bazlamanın üzerine sürüp ağzımda çayla halvet etmeye bayıldım mesela ben.

Aynı muameleyi acukaya da yaptığımı söylememe gerek yok herhalde.

Sucuğun inanılmaz baharat dengesine, lor-karadut’un mükemmel uyumuna, pişinin insanı baştan çıkaran lezzetine hayran kaldım.

Ama gelelim esas haber değeri taşıyan meseleye: Bazlama Kahvaltı Çeşme artık İstanbul’da.

Hem de Karaköy’ün göbeğinde, Muazzam’ın içinde.

Önümüzdeki iki ay boyunca haftasonlarında bizlere bu muhteşem kahvaltıyı sunacak. Sonrası… Belki de hafta içleri de vermeye başlayacak.

Fiyat soracağınızı biliyorum. O yüzden şimdiden söyleyeyim: Tüm bu yedikleriniz kişi başı 40 TL. İstanbul standartlarında, bir ziyafet için ödeyeceğiniz çok düşük bir meblağ bana kalırsa.

Bu tecrübeyi yaşamanızı, gözleme ve bazlama pişiren teyzelerin elinden masanıza ulaşan bu muhteşem lezzetleri bir an önce deneyimlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Bazlama Kahvaltı Çeşme
Dalyan Mahallesi, 4000. Sokak, No 4, Çeşme, İzmir
Hacımimi Mahallesi, Arapoğlan Sokak, No 7/1, Beyoğlu, İstanbul

39 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Brekkie Breakfast Club

Brekkie Breakfast Club: Hayaller Gerçek Olabilir!

Benim için kruvasanın tanımını değiştiren mekan Brekkie Breakfast Club desem yeridir. İstanbul'a açıldığı günden beri ne zaman uğrasam aynı müthiş lezzette kruvasan, kiş ve kurabiyeler ile başımı döndürmeye devam ediyor bu mekan. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Anadolu yakasında, normalde atıl kabul edilebilecek bir bölgede yer alması.

Saade Kahvaltı

Gastronomi dünyamızın yükselen değeri -yoksa öğünü mü demeliyim?- kahvaltı için yeni yeni adresler beliriyor her gün. Bunlardan birisi…
Beyzade Künefe

Beyzade Künefe: İstanbul’da Harika Bir Antep Kahvaltısı

Beyzade Künefe, benim bulunduğum konuma göre biraz uzak dursa da, aslında gitmesi hiç de zor olmadı. Önce Antep usulü nefis bir serpme kahvaltı indirdim mideye, sonra da, mekana adını veren künefelerden birinin tadına baktım. İyi ki de bu kararı almışım dedim sonra kedi kendime, zira künefe gerçekten nefisti.