Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri : Muhteşem Bir Kahvaltı

36 Shares
36
0
0

KAHVALTININ EN COŞKULU HALİ: SERPME

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller - Serpme Kahvaltı
Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller – Serpme Kahvaltı

Milletimizin kahvaltı konusuna ne kadar önem verdiğini bildiğim için arada sırada kahvaltı yazıları yazmaya özen gösteriyorum. Lakin birbirine benzeyen, özensiz o kadar çok yerle karşılaşıyorum ki, bazen içimden tek bir kelime bile yazmak gelmiyor. Bu sebepten, bir süredir kahvaltı yazısı yayınlamadım sanırım.

Bu ruh halim geçenlerde Çanakkale‘de ziyaret ettiğim bir mekan sayesinde değişiverdi. Kahvaltı konusunda şöyle gönül rahatlığıyla yazabileceğim bir yer ararken, birden bire karşıma Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri çıkınca önce şaşırdım, sonra sevindim.

Çanakkale merkezde hizmet veren mekanın eski adının Orkide olduğunu vurgulayalım. Gaziantep’teki mekan ile olan isim kesişmesi sebebiyle isimlerini değiştirdiklerini ve şu anki markaya dönüştüklerini ilave edelim.

Yine milletimizin en sevdiği kahvaltı türünde, yani serpme kahvaltı alanında hizmet verdiklerini ve bunu mükemmel bir coşkuyla ve gerçekten baş döndüren kalitedeki yerel malzemelerle yaptıklarını da belirtelim. Bunun ayrıntılarını da sizlerle paylaşacağım doğal olarak.

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri‘nin aile işletmesi olarak beş senesini doldurduğunu ve 19 masa, 90 sandalye ile hizmet verdiğini de kısa bir bilgi olarak not edelim.

YEREL MAZLEMENİN DORUK NOKTASI

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri’ne gittiğiniz zaman masanın kurulması esnasında gerçekten başınız dönüyor diyebilirim.

Ellerinde birçok reçel var, ama en çok tercih edilenler incir, çilek ve ayva diyebiliriz.

Antakya’dan tuzlu yoğurt, yeşil zeytin, ceviz tatlısı, keçi peyniri, humus , sürk  gibi toplamda on iki çeşit ürün; Antep’ten kuru domates; Mersin’den harnup pekmezi, tahin; Erzurum’dan kuru kaymak; Trabzon’dan ise kuymak ve kahvaltı için tereyağı, mısır unu, kolot peynirlerini temin ediyorlar. Çanakkale bölgesinden de ağırlıklı peynir çeşitlerini tedarik ediyorlar.

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller - Menemen
Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller – Menemen

Sezonluk ürünler arasında ıspanak salatası, falafel, patlıcan kızartması, turşu kavurması, fasülye dıblesi ve bunun gibi yöresel tatlara yer veriyorlar.

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller - Sahanda Sucuklu Yumurta
Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller – Sahanda Sucuklu Yumurta

Kavurmalı, pastırmalı sucuklu yumurtaları gerçekten lezzetliydi. Menemenlerini de aynı şekilde beğendim diyebilirim.

Karadeniz yöresine has kaygana da menülerinde de yer alıyor. Bu şekilde baktığımızda kahvaltı çeşitlerinin en az 15 adet olduğunu söyleyebiliriz. Sahan ürünleri ise serpe kahvaltı kombinasyonunun haricinde servis ediliyor.

UZUN ZAMANDIR YEDİĞİM EN İYİ KAHVALTI

Yolu bölgeye düşenlere kesinlikle tavsiye ediyorum Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri‘ni. Gerçekten bugüne dek oturduğum en coşkulu sofralardan birini yaptıkları için sahiplerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Özellikle kuymak ve kavurmalı yumurtalarına bayıldığımı da vurgulamadan edemeyeceğim. Mutlaka deneyimlenmesi gereken lezzetler bana kalırsa.

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller - Kavurmalı Yumurta
Maruf Kahvaltı & Unlu Mamüller – Kavurmalı Yumurta

Eğer bir gün Türkiye’nin en iyi kahvaltıcıları gibi bir liste yaparsam bu lokantanın o listede yer alacağını kesinlikle söyleyebilirim.

Maruf Kahvaltı & Unlu Mamülleri

Barbaros Mahallesi Troya Caddesi
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Sokak
Çanakkale

36 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Brekkie Breakfast Club

Brekkie Breakfast Club: Hayaller Gerçek Olabilir!

Benim için kruvasanın tanımını değiştiren mekan Brekkie Breakfast Club desem yeridir. İstanbul'a açıldığı günden beri ne zaman uğrasam aynı müthiş lezzette kruvasan, kiş ve kurabiyeler ile başımı döndürmeye devam ediyor bu mekan. En önemli özelliklerinden bir tanesi de Anadolu yakasında, normalde atıl kabul edilebilecek bir bölgede yer alması.

Saade Kahvaltı

Gastronomi dünyamızın yükselen değeri -yoksa öğünü mü demeliyim?- kahvaltı için yeni yeni adresler beliriyor her gün. Bunlardan birisi…
Beyzade Künefe

Beyzade Künefe: İstanbul’da Harika Bir Antep Kahvaltısı

Beyzade Künefe, benim bulunduğum konuma göre biraz uzak dursa da, aslında gitmesi hiç de zor olmadı. Önce Antep usulü nefis bir serpme kahvaltı indirdim mideye, sonra da, mekana adını veren künefelerden birinin tadına baktım. İyi ki de bu kararı almışım dedim sonra kedi kendime, zira künefe gerçekten nefisti.