Kadıköy’de Burger Nerede Yenir? BOB, Basta, Zapata, Minieatery

25 Shares
25
0
0

BU KADIKÖY DEDİĞİMİZ NERESİ?

Daha önceki yazılarımızda olduğu gibi, hemen ilk paragrafta belirtelim: “Kadıköy’de Burger Nerede Yenir?” diye bir yazı yazdığımız zaman kast ettiğimiz bölge, coğrafi olarak bu güzide şehrimizin merkezi sevgili dostlar.

Yani Göztepe ya da Bostancı’da yer alan bir lokanta incelememiz kapsamında değil. Bazılarının çarşı diye adlandırdığı, kimilerinin kafa karışıklığı ile Moda demeye yeltendiği, benimse net bir şekilde “merkez” dediğim bu bölgenin burger tapınakları bu yazının konusudur.

Yazıyı bu bilgiler ışığında değerlendirmenizi öneririm. Özet bilgilerini geçeceğim mekanlar ise Zapata Burger, BOB – Best of Burger, Minieatery ve Basta Street Food Bar olacak.

Daha önce haklarında detaylı bilgiler verdiğim bu mekanları bir lezzet dosyasında toplamak elzem oldu diye düşünüyorum artık. Tıpkı lahmacun dosyasında olduğu gibi, Kadıköy merkezin güzel bir özetini çıkarmaya yolunda ilerlediğim için de kendi kendime seviniyorum.

1- ZAPATA BURGER

Zapata Burger - Fresh Burger
Zapata Burger – Fresh Burger

Coşkuyu verelim hemen. “Kadıköy’de Burger Nerede Yenir?” diye sorulduğunda akla ilk gelen mekanlardan birisi Zapata Burger. İşin mutfağında MSA kökenli Hakan Özfırıncı var.

En sevdiğim özelliği yarattığı burgerlerin sıradan hiçbir özelliği olmaması. Yani genel geçer kural ve reçetelere uygun burger yapmak yerine, kendi laboratuvarlarında deneye deneye ürettikleri nadide ürünleri karşımıza çıkarıyor burayı yaratanlar.

Mesajı olan burgerler yapmak da bayağı güç ve meşakkatli bir çaba bana kalırsa. Demek istediğim, siz burada ismi “Fresh Burger” olan bir yemek yerseniz, gerçekten o tazelik duygusunu tadacaksınız bana kalırsa.

Bendeniz  Tartar Burger, Fresh Burger ve Beğendi Burger indirdim mideye. Hepsi çok güzel olsa da, en çok beğendiğim Tartar Burger oldu. Denemeden Kadıköy’ü terk etmeyin derim!

(Zapata Burger yazımı okumak için tıklayın.)

Zapata Burger - Tartar Burger
Zapata Burger – Tartar Burger
Zapata Burger - Beğendi Burger
Zapata Burger – Beğendi Burger

Not: Bir de üzerine bun ekmeğine hot dog vermiyorlar mı? İnsan şaşkınlıktan küçük dilini yutuyor. Tek kelimeyle harika!

2- BOB – BEST OF BURGER

Hiç şüphesiz, bu müthiş mekanın harika burgerlerini yemediyseniz, hiç sevmemiş sevilmemişsiniz sevgili dostlar diyebilirim rahatlıkla.

Bol malzeme mi desem, nefis patatesler mi desem, yanında getirdikleri haydari mi desem, yoksa burgerleri yemeniz için verdikleri eldivenler mi desem? Nereden başlasam, nasıl anlatsam?

BOB - Best of Burger Kavurmalı
BOB – Best of Burger Kavurmalı

Ben burada muazzam BOB XL’lerinden yemenizi tavsiye ediyorum. Kavurmalısı, guacamole ile taçlandırdıkları TEX’leri de çok güzel. Yarı brioche ekmeği kullandıklarını, cheddar dışında kaşkaval peyniri ilave etme gibi çılgınlıklar yaptıklarını da vurgulayalım.

BOB - Best of Burger
BOB – Best of Burger

Mesele bu kadar basit değil. Üzerine bir de insanı hayrete düşüren lezzette hot doglar veriyorlar. Yeme de yanında yat.

BOB - Best of Burger Hot DOG
BOB – Best of Burger Hot DOG

Buranın enerjisi, dinamizmi, lezzet yelpazesi, ufaklığı, detaycılığı tam bana göre. Tavsiye ediyorum, mutlaka gidiniz! Kadıköy’de burger nerede yenir merak ediyorsanız önemli cevaplardan biri bu dükkan olacak sizler için.

(BOB – Best of Burger yazımı okumak için tıklayınız.)

3- BASTA STREET FOOD BAR

Basta Street Food Bar Kuzu Burger
Basta Street Food Bar Kuzu Burger

Mekan burgerci değil, yanlış anlamayın. Burada dürümler de var, humus da var, salata var, tatlılar var. Lakin farklı bir ürün sundukları için bence bu Kadıköy’de Burger Nerede Yenir isimli dosyada bulunmaları gerekiyor.

Kuzu Burger ismi ile sipariş edebileceğiniz ürünlerinde 160 gram kuzu döşten yapılma köfte var. Sipariş ederken nasıl pişmiş istediğinizi soruyorlar ve buna uygun şekilde servis ediyorlar.

İçinde patlıcanlı mayonez ve salatalık turşusu var Kuzu Burger’in. Ekmekleri ise, -sıkı durun-, Brioche!!! İddialı bir hamle! Tabii bu yağlı köfte ve inanılmaz lezzetli, bol tereyağlı brioche biraraya gelince öyle bir lezzet bombası ortaya çıkmış ki, normal şartlarda bana az gelebilecek bu porsiyonun keyfini çıkartmak için büyük bir saygıyla, ağır ağır yedim. Almanların “klein aber fein” dedikleri türden bir çalışma. Tebrikler!!

Yine de ufak bir not: Hafif bir yemek değil bu! Bazı bünyelere dokunabilir. Normalde burgerde brioche kullanılmasına biraz karşı olsam da, kuzu eti ile yapılan köftenin bunu dengelediğini söyleyebilirim.

(Basta Street Food Bar yazımı okumak için tıklayınız.)

4- MİNİ EATERY

Beni en çok şaşırtan mekanlardan birisi. Adı gibi küçük bir dükkan ve bu felsefeye son kertede uygun küçük porsiyonlarla servis edilen yemekler. “Kadıköy’de Burger Nerede Yenir?” diye sorulduğunda ilk başta sayılacak lokantalardan.

Mini Eatery Burger
Mini Eatery Burger

Burgerlerinin listesi aşağıdaki gibi:

HOUSE BURGER 70 gr burger köftesi, ev yapımı tatlı/acı sos, burger peyniri, karamelize soğan
CHEESEBURGER 70 gr burger köftesi, burger peyniri, karamelize soğan
ŞAMBURGER 70 gr burger köftesi, ev yapımı şam fıstıklı sos
ACIBURGER 70 gr burger köftesi, ev yapımı acı sos, jalapeno, burger peyniri, karamelize soğan
DUXELLES BURGER 70 gr burger köftesi, ev yapımı mantar duxelles, balzamikli mayonez, kars gravyeri
FÜMEBURGER 70 gr burger köftesi, füme et, burger peyniri, karamelize soğan
BONFİLE BURGER 50 gr bonfile, burger peyniri, karamelize soğan
VEJETARYEN BURGER Ev yapımı vejetaryen burger köftesi, roka, çeri domates
VEGAN BURGER Ev yapımı vegan burger köftesi, turşu, reyhan, domates

Bunlardan Duxelles Burger’den gerçekten etkilendiğimi vurgulamam gerekiyor sevgili dostlar. Bu şirin dükkanı deneyimlemenizi de tavsiye ederim.

(Mini Eatery yazımı okumak için tıklayınız.)

SON SÖZ: BURGER YEMENİN GÜZELLİĞİ KADIKÖY’Ü DE GÜZELLEŞTİRİYOR

Başka mekanlar da var hiç şüphesiz, ama ben kendi subjektif beğenilerime uygun olara bir liste yapacak olsam bu dörtlüyü tavsiye ederdim sizlere.

Hepsi birbirinden farklı ekoller ama hemen hepsinin bir ortak yönü var: İnovasyonu elden bırakmıyorlar, ilerlemeyi hedefliyorlar.

Bu şekilde daha da güzelleşiyor Kadıköy şehri.

25 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like