Banko Burger
Banko Burger

Banko Burger: Bağdat Caddesi İyice Şenlenecek

Banko Burger, Moda’dan sonra, Bora Bozankaya’nın gözbebeği olarak nihayet Bağdat Caddesi’nde açıldı. Bağdat Caddesi’nde de nefis burgerlerin ve hot dogların lezzetine varmak için, örnek bir tesis diyebileceğim bu lokantayı en kısa sürede ziyaret etmenizi şiddetle ama şiddetle tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız!
20 Shares
20
0
0

Banko Burger Demek Bora Bozankaya Demek!

Banko Burger yazısını yazmak, yaratıcısını anlatmadan pek kolay değil. Bora Bozankaya, uzun zamandır tanıdığımız, sevdiğimiz ve itiraf edelim, temposuna ayak uydurmakta zorlandığımız, nevi şahsına münhasır bir şef.

Ne zaman konuşsak, uzun uzun sohbet etsek, kafasındaki projelere, yaptıklarına ve yapacaklarına kapılıp hayrete düşüyoruz desek yeridir. Aynı anda binbir farklı işle meşgul olmasını başarabilen ve hepsinin de altından kalmasını beceren değişik bir kafa yapısı ve enerjisi var Bora Şef’in.

Bora Bozankaya

Kendisini, İstanbul’da farklı farklı yerlerde çalışıp, farklı mutfakların incelikleri konusunda uzmanlaşıp, ama özellikle de pizza konusunda zirveye ulaştıktan sonra, nihayet kendi mekanlarını açmaya başladığı yolculuğunun Best of Burger (BOB) durağında tanımış ve pek sevmiştik.

Ardından Moda’da açtığı Banko Burger’e de sık sık uğramış ve hatta burada bir video çekmiştik:

Amma ve lakin, Banko Burger ile ilgili alakalı bir yazı yazmak ve burada siz dostlarımızla paylaşmak bir türlü nasip olmamıştı. Demek ki, bu yazıyı kotarabilmek için markanın Bağdat Caddesi’ne gelmesi gerekiyormuş!

Bağdat Caddesi’nde Neler Oluyor?

Efendim, aslında İstanbul’un gözbebeği denebilecek iki cadde vardır. İkisi birbirine zerre kadar benzemez desek yeridir;  alıcısı, satıcısı, sakini, gezgini farklıdır. Lakin her iki caddenin de ayrı bir havası, insana enerji ve mutluluk veren renkli yanları vardır.

Anlayan anladı! İstiklal ve Bağdat Caddelerinden bahsediyorum. Dokuları hiç benzemese de, kaderleri pek bir ortak olmuştur bu caddelerin.

Açık konuşalım mı? Her iki caddenin de son birkaç senedir canına okunmuş, kanı damarlarından çekilmiş, üzerine ölü toprağı serilmiştir. Sebepleri farklı olsa da, yazgıları aynı olmuştur.

Şimdilerde Bağdat Caddesi’nin bitmek tükenmek bilmeyen zevksiz kentsel dönüşüm garabetinin pençesinden kurtulup biraz olsun nefes almaya başladığını görsek de, hala ne yazık ki taşlar yerine oturmadı diyebiliriz.

Üçüncü nesil kahveciler ve milli meselemiz haline gelen kruvasancılar ile bezenen sıkıcı Bağdat Caddesi’ne biraz olsun renk gelip bu güzide coğrafyanın yeninden renklenmesini dilediğimiz bir dönemde, Banko Burger, Ethemefendi ile Cadde’nin kesiştiği köşede yeni mekanını açtı. 

Biz de bu mutluluğu sizlerle paylaşmak istedik!

Banko Burger ‘in Anatomisi

Burger
Burger

Bir defa mekanın konumu tek kelimeyle olağanüstü! Cadde’nin dibinde, aksiyonun merkezinde, ama kalabalıktan da bir adımcık geride! Tam da sevdiğimiz gibi. Yukarıda da yazdık, Ethemefendi’nin tam girişinde Banko Burger.

Hem iç mekanı, hem de dışarısı gayet rahat ve geniş. Yani pandemi ürkekleri için havadar alanı bol, samimiyet sevenler için iç mekanı da gayet yeterli. 

Atmosferinde minimalist ve “burger joint” mesajından ziyade sanat galerisi dokunuşları taşıyor. Bu güzel! Yani burgere eşlik eden yaşam değil, kaliteli bir yaşama eşlik eden kaliteli bir burger konsepti oluşturulmuş mekanda.

Salon ve bahçe kısmının dışında, Banko Burger’in alt katında da inanılmaz genişlikte bir üretim tesisi var. Ayrıca çalışanlar için bölümler, ofis ve malzemelerin tutulduğu alanlar mevcut. Burayı gezmek, “olayın mutfağı” dedikleri devasa alanı görmek bizi çok şaşırttı, zira bence şehirde böyle parmakla gösterilebilecek tarzda bir tesise rastlamak pek olası değil. Bora Bozankaya’ya bu anlamda da kocaman bir bravo!!!

Şimdi bu “Berlinesk” restorana bir de nefis bir playlist ve tabii alıştığımız muazzam lezzetleri ilave edin, alın size Bağdat Caddesi’ni yeniden bir cazibe merkezine dönüştürecek mekanlardan birisi!

Banko Burger Menüsü

Banko Burger
Banko Burger

Neler mi yedik burada?

Banko Klasik: (120-140 gram) Burger Köftesi, Burger Peyniri / Kars Göbek, BBQ Soğan, Bank Burger Sos

Banko Mush & Trüf: (120-140 gram) Burger Köftesi, Burger Peyniri / Kars Göbek, Izgara Mantarlar (Kestane, İstiridye), Trüf Mayonez, Kırmızı Soğan Turşusu

Banko Ananas: (120-140 gram) Burger Köftesi, Burger Peyniri / Kars Göbek, Teriyaki Soslu Izgara Ananas, Kırmızı Soğan Turşusu, Mango Mayonez

Banko Kızarmış Tavuk: Tempura Tavuk Kalça, Peynir, Iceberg,  Burger Sos, Kırmızı Soğan Turşusu

Banko Dog: Füme Sosis, Burger Peyniri / Kars Göbek, Guacamole, Füme Biberiye Mayonez

Boralı: Füme Sosis, Burger Peyniri / Kars Göbek, Taze Otlu Sarmısaklı ve Tane Hardallı Patates Püresi, Çubuk Turşusu, Çok Acılı Kırmızı Sos

ve tabii ki:

Tatlı Patates!!!!

Lezzetlere Dair Yorumlar

Menüden
Menüden

Bana kalırsa Bora Bozankaya’nın en sevdiği konulardan birisi, Banko Burger’in tüm yemeklerinde damağa çarpan o “denge” duygusu! Nefis, briochevari bir ekmek, içinde dananın gerdan, döş, sokum kısımlarından elde edilmiş muazzam bir köfte ve bu ikiliyi dengede tutan harika soslar!

İşin sırrı, Banko Burger’de hiçbir malzemenin diğerine göre ön plana çıkmaması ve rol çalmaması. Oysa herbiri tek başına başrol oynayabilecek lezzet ve kalitede malzemeler kullanılıyor burada.

Bir miktar revize edilmiş yeni ekmeklerine bayıldık. İnsanın yedikçe yiyesi geliyor. Ayrıca Bora Şef’in burger içinde kullandığı peynirlerin her zaman hastasıyız, onu da belirtmeden geçmeyelim.

Menüdeki tüm burger ve hot doglara kefil olabileceğimizi, hemen hepsini sevdiğimizi vurgulayalım. Lakin trüf dokunuşlu mantarlı burgerleri ve “Boralı” ismini taşıyan hot dogları ayrı bir nefaset.

Bunların yanında daha önce denemediğimiz cinsten lezzetli bir organik tatlı patates de ekleyin, damağınız adeta infilak edecek! Biz hiç bilmezdik tatlı patatesin böyle lezzetli olduğunu sevgili okurlar. Mutlaka denenmeli.

Sonuç: Cadde’nin Kurtuluşuna Önemli Bir Katkı

Banko Burger Bağdat Caddesi’ni eski günlerine döndürecek adımlardan birisi olacak bize göre.

Hüç şüphesiz, giderek gelişen lezzetleri ve harika bir marka çalışmasıyla, Banko Burger, karizmatik şef Bora Bozankaya’nın ustalık dönemi eseri olacak.

Açıldı, hemen ziyaret edile!

Not: (Mekan ismini, Cemal Süreya’nın Banko şiirine ithafen almış, zira Moda’daki yerleri Cemal Süreya Sokak ile kesişiyor. Ve tabii ki burada bankoların üzerinde burger yeme deneyimi yaşandığı için de.)

Banko Burger

Caddebostan, Ethem Efendi Cd. No:3, 34728 Kadıköy/İstanbul

20 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like
Rita Deli

Rita Deli : Moda’da New York Rüzgarı

Avrupa'da küçücük mekanlar vardır. İnsanlar önünde kuyruk olur, siz de hayran hayran sıraya girip ne ile karşılacağınızı beklersiniz kuyrukta. Bana kalırsa Rita Deli de böyle bir işletme olmaya namzet. Çok beğendiğim tarihi bir Kadıköy binasının hemen altında küçücük bir dükkanda çalışıyorlar.