Sofioğlu
Sofioğlu

Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus

Öncelikle Sofioğlu Fındık Lahmacun sizi neden şaşırtacak, ondan biraz söz açalım değerli okurlar. Zira ana yemek olarak fındık lahmacun yemek, İstanbul’da yaşayan birinin kırk yıl düşünse aklına gelmeyecek bir yaklaşımdır.
39 Shares
39
0
0

Sofioğlu Fındık Lahmacun Sizi Çok Şaşırtacak

Öncelikle Sofioğlu Fındık Lahmacun sizi neden şaşırtacak, ondan biraz söz açalım değerli okurlar. Zira ana yemek olarak fındık lahmacun yemek, İstanbul’da yaşayan birinin kırk yıl düşünse aklına gelmeyecek bir yaklaşımdır.

Lahmacunun bizlerin kafaasında üç türlü klişeleşmiş yeri vardır:

1- Öncesinde çorba (tercihen ezogelin) içilen, sonrasında 2-3 tane orta boy lahmacun yenilen bir yemek ritüleli. Üstüne de çay içer kalkarsınız.

2- Ana yemekten önce mideye indirilen bir lezzet. (yine orta boy lahmacundan bahsediyoruz burada.)

3- Eğer söz konusu fındık lahmacun ise, normal lahmacunun minyatür versiyonu olarak, semsek tarzı minik pidelerle beraber yemek ortasında ara sıcak niyetine sofraya getirilen bir ikramdır. (Genellikle büyük İstanbul kebapçılarında) Tepeleme dolu bir tabaktan, masa masa dolaşıp “abi ister misiniz?” diyerek maşa ile tabağa konur bu lahmacunlar.

Bunun ötesinde, birisi kalkıp da sana bir tabak fındık lahmacun gelecek, porsiyonda on tane olacak, hamuru da harcı da daha önce yediklerinden son derece farklı olacak deseler inanmazsın.

Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus

İşte Tarsus’ta uğradığım Sofioğlu Fındık Lahmacun’un farklı bu. Bu aile işletmesinde fındık lahmacunların hem tadı çok farklı, hem de ana yemek olarak yiyorsunuz.

Ve ziyadesiyle doyup kalkıyorsunuz sofradan!

Sofioğlu Fındık Lahmacun Nasıl Başladı, Nasıl Bugüne Geldi?

Öncelikle belirteyim, mekanın ismi Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus aslında. Ama ben humusun tadına bakmadım ve mekan aklımda lahmacunu ile o kadar yer etti ki, ismini biraz kısaltarak yazımın içinde bu şekilde geçirdim. Kimse kusura bakmasın. Yanlışlık değil, bir çeşit tercih benimkisi.

Ziyaret edenler bilir, Tarsus aslında ciddi bir gastronomi merkezi. Burada çok kompleks demeyeceğimiz sokak lezzetleri, nice zamandır yöresel yorumlarla insanlara sunuluyor. Bu şekilde memleketin pek çok yerinde yiyeceğinizden daha lezzetli yemekler karşınıza çıkıveriyor.

Sofioğlu Fındık Lahmacun
Sofioğlu Fındık Lahmacun

Tıpkı humus gibi, fındık lahmacun da Tarsus’un en önemli tatlarından biri ve Sofioğlu Fındık Lahmacun, 1975 senesinden beri bu güzelliği sevenleriyle buluşturuyor.

Kurucuları Kemal Sofi işini aşkla, sevgiyle, şevkle yapan bir insan. Belki de başarısının ardındanki yegane sır bu. Sabah altıda açılan, her gün sayısız müşteriye lahmacunlarını sunan bu güzel lokantayla ilgili, bendeniz de zamanında Youtube kanalımda bir video yayınlamıştım:

Burada önemli meselelerden birisi şu sevgili dostlar:

Tarsus, hemen Mersin’in dibinde yer alıyor ve sokak lezzetlerinden devşirilmiş nefis gastronomik detayları ile dikkat çeken bir yemek cenneti adeta.

İşin kökeninde sokak lezzetlerini üretmek, bunları zamanla dükkanlaşarak sevenlerine sunmak var.

Sofioğlu Fındık Lahmacun ‘da Bir Gün Nasıl Geçer?

İlk Durak Manav

Standart bir gün, doğal olarak malzemelerin alınmasıyla başlar Sofioğlu Fındık Lahmacun’da. Sabahın erken bir saatinde taze domates, kapya biber, maydanoz, nane, limon alınır manavdan. Bunlar müşterilere sunulacak güzelliklerin olmazsa olmazlarıdır.

İkinci Durak Kasap

Sonra kasaba gidilir hemen ve kıyma yapma işlemine girişilir. İşin sırrı alınacak etin bir gün önceden mutlaka dinlendirilmiş olmasıdır. Sinirleri alınmış, yumuşak bir et kullanmak da son derece önemlidir. Kasapta harcı karıştırarak kendileri hazırlarlar. Etin içinde bir miktar lezzet katan kuyruk yağı bulunduğunu da ilave edelim.

Ayrıca, tabii ki meslek sırlarını bana vermemiş olsalar da, kullandıkları kıymanın kuzu-dana karışık olduğunu tahmin ediyorum.

İşin Sırrı Hamurda

Sonra dükkana gelinir ve hamur hazırlanır. Normalde lahmacun hamurunun mayasız olduğunu vurgulayalım hemen, ama Sofioğlu Fındık Lahmacun’da hazırlanan güzelliklerin hamurunda maya var.

Hamur yumuşak yumuşak, sert hareketler yapmadan yoğurulur. Ne kadar yumuşak ve ihtimam gösterilerek yoğrulursa o kadar iyi sonuç alınır.

Hamur küçük parçalar halinde el darbeleri ile parçalara ayırılır, yuvarlanır ve boncuk dizer gibi kara tavaya dizilir.

Eti Bol, Hamuru Çıtır Olur

İki tür lahmacun vardır Sofioğlu Fındık Lahmacun’da: Birincisi bardak altı büyüklüğünde hamur kullanılan “fındık lahmacun”, ikincisi ise bunun yarı hamuru kullanılan “kuşgözü”.

Harcı pek bol konur kara tavaya dizilmiş hamurların. Sonra kara tava taş fırının içine yerleştirilir. Normal lahmacunlar taş fırının zeminine koyularak pişirilirken, burada kara tava kullanıldığını unutmayalım!

Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus

Fındık lahmacun 5 dakikada pişer ve hazır olur. Çok harlı ve alevli bir fırında iyi pişmez, yüzeysel kızarır ve adeta haşlanır. Fırının tabanının iyi ısınmasına, çok alevli olmamasına dikkat etmek gerekir.

Burada odun ateşinde pişen bu muhteşem ufaklıklar, ilk yediğim andan itibaren hiç aklımdan çıkmamıştır, çıkmayacaktır.

Ve Lahmacunlar Sofrada…

Sofioğlu Fındık Lahmacun’da sunum adeta bir ritüeldir. Turşu, ayran, şalgam suyu, maydanoz, nane ve acı biber ile servis edilir.

Bir porsiyonda tam 10 tane fındık lahmacun vardır. Bendenizi ziyadesiyle doyurmakta ve mutlu etmektedir bu porsiyon, lakin daha fazlasıyla mutlu olacak babayiğitler de mevcuttur elbette.

Biraz maydanoz, azıcık limon ile elimizde tuttuğumuz fındık lahmacunumuzu hafifçe bükerek tek ya da iki lokmada yutuverir, üzerine de -benim tercihim- şalgam suyuyla damağımızı coştururuz.

Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus

Sonuç: Sofioğlu Fındık Lahmacun Anadolu için Önemli Bir Değerdir

Biz her zaman aynı fikri savunduk. Türk gastronomisinde her şeye, her güzelliğe ve akıma yer var! Yeri geldiğinde fine-dining için, bazen sokak lezzetlerinden yana, zaman zaman dünya mutfaklarından tarafa, çoğu kez de kendi öz değerlerimize yönelik bayrak kaldırdık.

Çünkü hepsi güzel, hepsi değerli bizler için. Hatta ve hatta, son dönemde moda olan yerel malzemenin ve klasik reçetelerin modern ve alafranga dokunuşlarla yeniden şekillendirildiği modern şef mutfakları bile bizi cezbetti.

Ama hiçbir zaman özümüze sırtımızı dönmedik. Bu böyle biline. Tarsus’ta, Sofioğlu Fındık Lahmacun’da el emeği, göz nuru ile yapılan bu nefis lahmacunların yeri, bizim için her zaman farklı. Damağımızda bir bayram havası estiren bu güzellikler, keşke daha da yaygınlaşsa ve daha çok yerde rastlasak onlara.

Şimdilik Sofioğlu Fındık Lahmacun’un Tarsus’taki yeri dışında Mersin’de bir şubesi daha var ve ayrıca Türkiye’nin her yerine soğuk zincirle sipariş gönderiyorlar. Bu da önemli bir bilgi olsun.

Sofioğlu Fındık Lahmacun Evde

Bölgeye gittiğinizde mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum değerli okurlar.

Şimdiden afiyet olsun!

Sofioğlu Fındık Lahmacun & Humus

Caminur, Abacı İş Hanı, 3403. Sk., 33440 Tarsus/Mersin

39 Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir